Četvrtak 27.06.2013.
10:20
Beta

Bundestag: Datum moguć tek od januara

Prvo normalizacija sa Prištinom, pa razgovori o Evropskoj uniji: Angela Merkel
 

Pre konačnog ulaska Srbije u EU, kancelarka Angela Merkel je istakla da je potrebna "puna normalizacija odnosa" Beograda i Prištine. Podnoseći izveštaj savezne vlade uoči samita EU danas i sutra u Briselu, kancelkarka Merkel je rekla da su Srbije i Kosovo učinili "bez sumnje odlučujući napredak" potpisivanjem sporazuma u Briselu.

Ali, kako je dodala,"tek kada se u decembru potvrdi napredak u sprovođenju dogovorenog, moguće je da se u januaru održi prva konferencija između Eu i Srbije i pristupanju". Pored toga, Nemačka pre punopravnog članstva Srbije u EU, očekuje i "punu normalizaciju odnosa" Beograda i Prištine.

Za deklaraciju su glasale vladajuće stranke, Hrišćansko-demokratska
unija (CDU), Hrišćansko-socijalna unija (CSU) i Liberali (FDP), koje
su deklaraciju i predložile.

Protiv deklaracije glasale su opozicione stranke - Socijaldemokratska partije Nemačke (SPD), Zeleni i Levica. Opozicija, međutim, nije na ovu temu Bundestagu na glasanje stavila sopstvenu deklaraciju. U deklaraciji se navodi i da dalji cilj, pre punopravnog članstva Srbije u EU, mora da bude "pravno obavezujući sporazum" Beograda i Prištine.

Napredak u sprovođenju mera koje su dogovorili Beograd i Priština mora, kako zahteva Bundestag, i dalje da bude proveravan, na primer daljim izveštajem Evropske komisije do kraja noivembra 2013, navodi se u deklaraciji.

Bundestag, međutim, smatra da proces normalizacije (između Beograda i Prištine) mora da ide i bitno dalje sa ciljem postizanja "pravno obavezujućeg sporazuma" koji treba da obezbedi da Srbija i Kosovo, kao punopravne članice, na osnovu EU-akata, "nezavisno zajednički mogu da koriste svoja prava i obaveze".

Ovaj ugovor mora da bude sklopljen pre okončanja pristupnih pregovora između Beograda i EU, kaže se u deklaraciji. Uz to, u deklaraciji se navodi da se "mora obezbediti da proces normalizacije između Srbije i Kosova bude posebno tretiran u jednom od pregovaračkih poglavlja" i da to poglavlje, zajedno sa temama iz
oblasti pravne države, treba da čini težište pristupnih pregovora.

"Ukoliko Srbija, posle otvaranja pristupnih pregovora okleva sa sprovođenjem preuzetih obaveza, njih suspenduje ili od njih odustaje, pristupni pregovori treba da budu zaustavljeni", navodi se u deklaraciji koju je glasovima vladajućih stranaka usvojio Bundestag.

2024 © - Vesti online