Četvrtak 13.06.2013.
15:54
telegraf.rs

Srbi vole hrvatsku "Domaćicu", a Hrvati srpski "Eurokrem"

Foto: Ilustracija
 

Trgovinski odnosi između Hrvatske i Srbije nakon 1.jula odvijaće se u skladu sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) umesto u okviru CEFTA, pa će Srbija bez carine, osim za goveđe meso, vino i šećer, izvoziti svoje poljoprivredne proizvode na tržište Hrvatske, a svoje carine za neke proizvode zadržati sve do 2014, piše Večernji list.

Cigarete, mesni i mlečni proizvodi, kao i proizvodi domaće konditorske industrije izvezeni u Srbiju biće skuplji jer će carina na određene proizvode skočiti s prosečnih 4,5 odsto na 13,2 odsto. Srbija će, s druge strane, prema SSP u Hrvatsku izvoziti cigarete bez carina, dok će se duvanski proizvodi iz EU u Srbiju uvoziti uz 56,7 odsto carine.

To znači da će pasti hrvatski izvoz cigareta u Srbiju, ocenjeno je na nedavnom skupu Privredne komore Srbije. Ipak, Srbija je gubitnik kad je reč o šećeru, pošto će količina koja se iz Srbije plasira na tržište Hrvatske uskoro biti uključena u ukupnu kvotu za izvoz srpskog šećera u EU, koja iznosi 180.000 tona.

Ali, kako u Srbiji posluje više od 200 hrvatskih firmi, a u Hrvatskoj samo 20 iz Srbije, realno je očekivati da će srpske firme imati puno više prostora za snažniji nastup u Hrvatskoj, naročito poljoprivredno-prehrambene kompanije koje su prošle godine s Hrvatskom ostvarile deficit u robnoj razmeni od 150 milijuna, a s EU suficit od 500 miliona eura.

Podeljeno tržište bivše države poslednjih godina se ponovo međusobno “osvaja”, što je lako primetiti i u gotovo celoj Hrvatskoj. Proizvodi poput “jafa” keksa, “plazme“, “smokija”, “don kafe”, grickalica “pardon”, sokovi kompanije “Nektar”, “eurokrem”.

Direktor predstavništva Privredne komore Srbije u Zagrebu Drenislav Žekić ističe njihovu konkurentnost u Hrvatskoj i 30 odsto nižu cenu od sličnih brendova, koja će uskoro biti još niža, uvoz intenzivniji, a profitiraće građani.

Već i užički kajmak, voćne rakije vina “Župa” ili “Bakina tajna” s asortimanom džemova, ajvara… u Hrvatskoj imaju verne potrošače, dok su u Srbiji i te kako popularni hrvatski brendovi poput “cedevite“, “jane”, šunke “PIK”, “bajadere”, “ronhila” ili podravkinog goveđeg gulaša, sardina “eva”, “vegete”, koja je na srpskom tržištu i 30 odsto jeftinija.

2025 © - Vesti online