Četvrtak 06.06.2013.
12:52
Beta

Poplavni talas napušta Češku i preti Nemačkoj

Foto: Arhiva
 

Vodostaj na svim češkim rekama postepeno opada, izuzev na Labi na severu Češke, u gradovima Usti nad Labom i Dečin na granici s Nemačkom, gde upravo prolazi vrh poplavnog talasa, a gradske vlasti Decina apeluju na sve da ne dolaze u taj grad.

Nemačka i dalje poplavljena, mnogi napustili domove

Veliki deo Nemačke je i dalje
poplavljen, a hiljade ljudi u toj zemlji su napustile domove i
potražile smeštaj u prihvatnim centrima. Rečni saobraćaj na Dunavu i delovima Elbe i Rajne je obustavljen. Stotinu stanovnika Halea, na istoku Nemačke, moralo je da napusti
svoje kuće pošto je drastično porastao vodostaj reke Zale, i deo grada je poplavljen.

Kako navodi agencija Frans pres, ukoliko popuste nasipi, ojačani džakovima peska, iz grada bi trebalo evakuisati 30.000 ljudi. Nemačka agencija DPA je javila da je u opasnosti i grad Biterfeld na severoistoku Nemačke, pošto se očekuje da će i tamo tokom predstojećeg vikenda porasti vodostaj Elbe.

Hiljade dobrovoljaca učestvuju u jačanju nasipa da bi se sprečila
veća poplava. O poplavama koje su ziazvale znatne ekonomske gubitke, danas će biti reči i u Bundestagu.

Laba je u oba grada dostigla vodostaj 10,5 metara što je manje nego u istorijski najgorim poplavama pre 11 godina, ali nove mobilne barijere u Usti nisu izdržale juče ni vodostaj od deset metara - Laba se prelila preko njih i poplavila neke četvrti Usti. Vanredna opasnost od poplava preti na 16 mesta u Češkoj, dok je početkom sedmice takvih mesta bilo 50.

"Voda će se povlačiti polako. Drama još nije prošla", kazao je šef Centralnog kriznog štaba protiv poplava, ministar životne sredine Tomaš Halupa.

Glavni grad Češke, Prag izbegao je u ovim poplavama najgore, za razliku od tragedije 2002. godine. Sada su poplavljene neke četvrti na periferiji i donji deo zoološkog vrta, ali Vltava, zahvaljujući mobilnim metalnim barijerama, nije ovog puta poplavila istorijski centar grada, niti je prodrla u metro.

Ključno praško prevozno sredstvo - metro, ponovo saobraća, osim u najužem centru, a od petka bi trebalo da funkcioniše normalno.

Poplave u Češkoj su odnele do sada najmanje osam žrtava, domove je moralo da napusti skoro 20.000 ljudi, hiljade domaćinstava su bez struje i gasa, a 31.000 Čeha u poplavljenim područjima nema pijaće vode.

Materijalna šteta, po proceni Vlade, biće tolika da će Češka imati pravo na pomoć Evropske unije iz specijalnog Fonda solidarnosti za žrtve prirodnih katastrofa, gde je za Češku limit preko kojeg može da traži pomoć, 870 miliona evra.

Evropski komesar za budžet Januš Levandovski upozorio je, međutim, da će ta pomoć kasniti, možda čak do aprila iduće godine, pošto u Fondu nema novca. Uz to, pravo na ta sredstva imaju i Nemačka i Austrija, takođe teško pogođene poplavama.

Mađari celu noć ojačavali nasipe za odbranu od poplava

Mađarske službe spasavanja i hiljade volontera celu noć su radili na jačanju odbrane od nadolazećih voda Dunava, koje su već izazvale poplave u Nemačkoj,
Austriji, Češkoj i Slovačkoj. Mađarske vlasti saopštile su da su odbrambene barijere ojačane celom dužinom toka Dunava od 689 kilometara kroz Mađarsku.

U saopštenju se dodaje da može da se vlada situacijom zahvaljujući ljudskim i tehničkim resursima. U Budimpešti se očekuje vrhunac poplavnog talasa u ponedeljak, kada će vodostaj Dunava dostići 885 santimetara što je više od
rekordnih 860 santimetara iz 2006. godine.

U glavnom gradu Mađarske vlasti su uz pomoć dobrovoljaca postavili nasipe od peska oko ade Margitsiget, u centru grada, i evakuisale dva luksuzna hotela. Evakuisane su životinje iz zoološkog parka na toj adi.

Saobraćaj je zabranjen ulicama uz obale reke koje su već poplavljene što izaziva velike zastoje u centru grada.

2025 © - Vesti online