Sreda 05.06.2013.
17:30
Beta

Hoće li biti zamrzavanja plata i penzija?

Neće biti zamrzavanja penzija: jovan Krkobabić
 

"Kada bi svakom od 1.750.000 penzionera uzeli po 5.000 dinara, zakrpili bi nekako rupu u budžetu, ali bismo time izazvali i pomor naroda, a država u kojoj ljudi nisu srećni nije nikakva država. Zato, nema smanjenja i zamrzavanja penzija", rekao je on u intervjuu za nedeljnik NIN.

Krkobabić dodao da bi to moglo da se desi ako budu izbori i na vlast dođe neka druga koalicija.

"Ali, ako budu izbori, a biće u oktobru, i bude neka druga koalicija, neko drugo ustrojstvo vlasti, moguće je da nam se desi i tako nešto", rekao je on.

On je izrazio uverenje da se rupa u budžetu može zatvoriti i dobrom fiskalnom politikom, poreskim zahvatanjem svih korisnika i suzbijanjem sive ekonomije. Na opasku da MMF i Fiskalni savet insistiraju na zamrzavanju ili smanjenjenju plata u javnom sektoru i penzija, on je istakao da Fiskalni savet "nije vlada, nije skupština, nije partija".

"Prema tome, Fiskalni savet ima pravo da predlaže šta želi, šta hoće, a naše je da uradimo šta mislimo", rekao je Krkobabić.

Teret na leđima administracije i javnih preduzeća
 

Ministar finansija Mlađan Dinkić izjavio je danas da antikrizne mere ne podrazumevaju smanjivanje plata i penzija i najavio da će najveći teret podneti državna administracija i zaposleni u javnim preduzećima.

"Nastavnici, lekari, vojska i policija imaće bolji položaj nego državna administracija i javna preduzeća, jer danas upravo državna administracija i javna preduzeća imaju 20 odsto veće plate nego privatni sektor, što je neodrživo", rekao je on.

"Ideja je da se zaštite oni koji imaju relativno mala primanja, a da sa druge strane smanjimo neke nepotrebne i neproduktivne rashode", naveo je Dinkić.

Kako je naglasio, program će se bazirati pre sve na smanjivanju državnih rashoda, a s druge strane na podsticanju privrede, jer bez investicija ne može da se ostvari veći BDP. Dodao je i da se nada da će za nekih sedam dana mere konačno biti dogovorene, posle interne diskusije u vladi i razgovora sa sindikatima, poslodavcima i Fiskalnim savetom, tako da bi se onda do kraja juna išlo u skupštinu sa programom mera kako bi se izglasali zakoni koji će podržati ove mere.

On je ocenio i da Srbija nije pred bankrotom i da će se javne finansije lako stabilizovati, jer predloženi program mera to omogućava, ali da je najveći izazov kako zaposliti mlade i dovesti još više investitora.

2024 © - Vesti online