Utorak 28.05.2013.
17:52
Beta

Da li Srbija srlja ka bankrotu?

Javni dug zemlje je sve veći
 

On je za B92 kazao da se odmah moraju preduzeti mere jer ukoliko javni dug "nastavi putanju ka nebu" ne bi mogli da pokrijemo manjak u budžetu ili bi morali da se zadužujemo po većim kamatnim stopama, kao na primer Grčka, a značajno bi pala proizvodnja.

"Sve to bi prouzrokovalo veći bol nego zamrzavanje plata i penzija uovom trenutku", istakao je Petrović.

Prema njegovim rečima, fiskalni deficit umesto planiranih 3,6 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) premašiće u ovoj godini 5,5 odsto BDP-a, dok je javni dug već iznad zakonom predviđenih 60 odsto, a nastaviće da raste tokom ove i u narednoj godini.

Uspeh bi bio, kako je kazao, da ove godine deficit budžeta do maksimalno 4,5 odsto BDP.

Petrović je upozorio da ukoliko se bude kasnilo sa merama za rešavanje problema u javnim finansijama došlo bi do haotičnog smanjenja svih rashoda, a plate i penzije će padaće dole. Sada ima malo više razumevanja u vladi, naveo je, u odnosu na optimizam u martu kada su iz vlade tvrdili da su javne finansije dobre.

"To nije bio dobar optimizam, jer smo mi upozoravali da se ide u lošem pravcu. Sada se vide i argumenti, a tu su i brojevi koju ukazuju na stanje. Da su nas poslušali u martu možda bi neke mere već bile preduzete", kazao je Petrović.

On je kazao je da paket mera koji je vlada pripremila krajem aprila nije dovoljan za stanje koje je Fiskalni savet identifikovao. Govoreći o o ceni propuštenih prilika zbog izostanka strukturnih reformi, Petović je kazao da se upravo zbog toga Srbija stalno vraća u neko krizno stanje umesto da uđe u ozbiljne, reformske promene penzionog sistema, javnih preduzeća, zapošljavanja u javnom sektoru.

"Reforma javnog sistema je osnovna greška zbog koje imamo ovakvu situaciju. Da su se na vreme sprovele reforme ne bi moralo da se ponovo okreće ka kontroli penzija i plata. Morate nešto da uradite, da jednom progutate gorku pilulu da se ne bi ponavljalo loše stanje, i da biste imali dobre rezultate na duže staze", istakao je on.

Prema rečima predsednika Fiskalnog saveta, ne postoji potpuna politička saglasnost da se preduzmu mere, "horizont na kome se donose odluke kao da je bio skraćen".

2024 © - Vesti online