Utorak 28.05.2013.
13:44

Notice: Trying to get property of non-object in /var/www/arhiva.vesti-online.com/1.0/system/frontend/views/helpers/Authoralias.php on line 10

Notice: Trying to get property of non-object in /var/www/arhiva.vesti-online.com/1.0/system/frontend/views/helpers/Authoralias.php on line 10

Notice: Trying to get property of non-object in /var/www/arhiva.vesti-online.com/1.0/system/frontend/views/scripts/open/print.phtml on line 37

"Skinut greh sa srpske duše"

Slobodan Pavlović, biznismen, zadužbinar, dobrotvor iz Čikaga

- Na Oplencu je bilo svečanije, a u Americi je bilo mnogo suza i iskrene žalosti. Sećam se kraljeve sahrane u Čikagu, kao da je juče bila. Vest o njegovoj smrti brzinom munje se pronela među emigracijom. U rasejanju tada nije bilo nacionalno svesnog pravoslavnog Srbina koji nije duboko žalio za kraljem - priča Pavlović.


Kako je izgledala sahrana Petra Drugog Karađorđevića u Americi?
- Na večni počinak u naš manastir Svetog Save u Libertivilu ispratilo ga je više od 20.000 uplakanih sunarodnika, ali i ožalošćenih monarhista drugih nacionalnosti sa prostora bivše Kraljevine Jugoslavije, te Amerikanaca, kraljevih prijatelja i poštovalaca. Opelo mu je služio sveštenik Marko Todorović.


Viđali ste poslednjeg jugoslovenskog kralja dok je živeo u egzilu u Americi?
- Viđao sam ga povremeno. Sećam ga se kao tihog i smirenog čoveka, realnog u okolnostima u kojima je živeo. Malo je govorio, ali je mudro zborio.

Čeznuo za otadžbinom

Kad ste poslednji put videli kralja?
- Godinu dana pre njegove smrti, na jednom skupu u našoj srpskoj crkvi. Tada je ponovio koliko čezne za otadžbinom, da bi voleo da se vrati i pomogne svom narodu da uspostavi demokratiju. Rekao je i da se pribojava da on taj dan neće živ dočekati.

Je li, kao što neki tvrde, bio notorni alkoholičar?
- To su bile glasine koje su pronosili njegovi protivnici. Te glasine su u bivšoj SFRJ bile radosno dočekivane i još nadograđivane. Kao i svaki naš Srbin, ali i svaki čovek uostalom, i kralj Petar bi, kad sam ga viđao na srpskim skupovima u Americi, popio po koju dobru kapljicu, da nazdravi i da se sa ljudima razgovori. Pijanog ga nikad nisam video.


Da li je Petar Drugi bio nesrećan u egzilu?
- Svakako da srećan u tuđini nije mogao biti čovek koji je kao maloletan bio primoran da ode u inostranstvo, a kome je posle Drugog svetskog rata zabranjen povratak, oduzeto državljanstvo rođene zemlje, oteta očevina i dedovina.


Da li je tačno da kralj nije hteo da bude sahranjen u Srbiji?
- Kako je tada, 1970. godine, kad je već bio jako bolestan, mogao da poželi večni počinak u rodnoj grudi? I zato je želeo da bude sahranjen u manastiru Svetog Save u Libertivilu. Zato sam ovde na Oplencu, ne samo tužan, već i ponosan, jer ovo je jako važan dan za srpski narod. Ispravljena je jedna velika nepravda, skinuta je hipoteka greha sa srpske duše.

Široke ruke za zemljake

Nosilac Ordena Sv. Save prvog stepena Slobodan Pavlović je rođen 1938. u selu Popovi kod Bijeljine. U Ameriku se doselio 1965. iz Skoplja. Završio je Elektrotehnički fakultet i školu za menadžment i nekretnine u Čikagu. U SAD je 1975. proglašen za najuspešnijeg trgovca nekretninama. Finansirao je izgradnju mosta preko Drine, spajajući Srbiju i RS. Osnovao je kompaniju Drina River Bridge u Beogradu, a u RS univerzitet "Slobomir" i istoimenu firmu za izgradnju grada.

2024 © - Vesti online