Petak 24.05.2013.
08:00
luxlife.rs

Sve što treba da znate o brendu "Rols Rojs"

"Rols Rojs" traje već 107 godina
 

Posebna pažnja na detaljima i nadprosečne performanse uslovile su uspeh "silver gosta" proizvedenog 1906. godine. Kao i većina drugih automobilskih proizvođača, tokom Prvog svetskog rata, "Rols Rojs" se okrenuo ratnoj industriji, ali za razliku od drugih nije se bavio proizvodnjom vozila, već avionskih motora poput "Igla", koji su koristili saveznički piloti.

Posle rata, kompanija je nastavila istraživanja vezana za motore, i predstavila je “R”motor, koji je korišćen u avionima i automobilima pri postavljanju mnogih svetskih rekorda. Posle rata izbačen je model "Fantom". Usled povećane tražnje, "Rols Rojs" je morao da otvori dodatnu fabriku u Americi, u Masačusetsu.

Još jedan uspešan poslovni potez je bila kupovina kopmanije "Bentli"1931. godine, što će se ispostaviti korisno za obe strane. Dugi niz godina ove firme su bili mehanički identični.

“R” motor je na kraju razvijen u hvaljeni Merlin motor. Tokom Drugog svetskog rata Merlin motori su se zapravo dokazali, jer su svi avioni "Hurricane", "Lancaster" i "Spitfire", koji su učestvovali u bitci za Britaniju koristili upravo ove motore.

"Rols Rojs" simbol luksuza
 

Proizvodnja automobila nastavljena je posle sukoba, i prodaja se tokom vremena blago povećavala. Pored postrojenja u Derbiju, otvorene su fabrike u Kruvu i Česiru. Poznati model iz tog perioda "Silver Wraith" bio je poslednji čija je karoserija proizvedena izvan fabrike. Posle njega, svi automobili "Rols Rojsa" su kompletno proizvedeni unutar fabrike.

Četrdesetih i pedesetih  godine prošlog veka su bile veoma prosperitetne za kompaniju, i to je jedan od glavnih razloga zašto se odlučilo na proširenje poslovanja, kupovinom "Bristol Sidlija", velikog proizvođača avio motora 1966. godine. Najskuplji ikad model, "Fantom IV, predstavljen je 1950. godine. Samo je 18 komada proizvedeno i svi su isporučeni kraljevskim porodicama i šefovima Vlada. Silver Cloud I i II su takođe iz ovog perioda, a 60-tih su lansirana dva poboljšana modela "Fantom III" i "Fantom IV".

Početak 70-tih doneo je kompaniji finansijski pad, uslovljen delom zbog propalog ugovora za novi mlazni avion RB211. Vlada je morala da pruži pomoć, i 1971. godine je nacionalizovala kompaniju, ali time nije rešila problem. Tokom 1973. godine automobilski i avionski sektori su razdvojeni od strane Vlade i kasnije prodati, u nastojanju da se održi poslovanje avionske industrije.

2024 © - Vesti online