Subota 04.05.2013.
20:17 >> 20:26h
B92

"Opstanak Srba samo uz dogovor"

Kad se sve pojedinosti budu objasnile Srbima na KiM, sporazum će biti prihvaćen s njihove strane
 

"A kad se to bude pojasnilo srpskom narodu na KiM, ne sumnjam da će biti prihvaćen ovaj sporazum, bez obzira na to što svi nismo zadovoljni svim njegovim odredbama", navodi Milovan Drecun i pojasnio neka rešenja iz sporazuma.

"Kada su u pitanju radna mesta, ona neće biti ukinuta. Nijedno. Drugo, sredstva iz budžeta RS za Kosovo će ostati na istom nivou i neće biti smanjivana. To znači da će država Srbija i dalje finansirati sve te institucije u okviru Zajednice srpskih opština, a Priština će ih dodatno finansirati. Zatim, svi koji žive na KiM su državljani

"I Beograd i Priština da učine napore"

RS. Ako Albanci koji žive tamo ne žele državljanstvo RS, to je njihov problem, ali sprski narod će i dalje imati državljanstvo Republike Srbije. Iz toga proizilazi pitanje upisa u matične knjige. To što će Priština upisivati novorođenu srpsku decu u svoje matične knjige i davati im državljanstvo i nacionalnost Kosova, to ništa ne znači za nas, mi ćemo imati svoje matične knjige, recimo na severu KiM, gde ćemo upisivati novorođenu decu kojima ćemo davati državljanstvo Republike Srbije", kaže Drecun i objašnjava da se sve obavlja po principu "dvostrukog ključa" gde uvažavamo realnost, a to je samoproglašena država, uz nepriznavanje.

"Srbi na KiM će i dalje učestvovati u izborima za NSRS, moći će da imaju svoje poslanike, učestvovaće na izborima za predsednika Republike", dodaje Drecun i ističe da ovaj sporazum može da donese značajno poboljšanje i garancije prvenstveno za bezebednost sprskom narodu, ali i prosperitet .

Za razliku od onih sa severa, Srbi koji žive južno od reke Ibar spremniji su da prihvate dogovor Beograda i Prištine.

Trajković: Nemamo izbora, ako je država prihvatila taj sporazum

Rada Trajković, poslanica Jedinstvene srpske liste u Skupštini Kosova navodi da

Rada Trajković

ona smatra da ako je država prihvatila taj sporazum, da oni praktično nemaju izbora.

"Naš izbor je iz tog sporazuma izvući što više, u smislu implementracije koja će ići u prilog stabilizaciji Srba, jer više niko ne razgovara koliko je to dobar ili loš projekat. Prosto, to je obavezujući projekat i ja u tom kontekstu očekujem da nećemo rešavati ulicom, već da ćemo sesti i naci dogovor sa državnim organima Srbije jer ni Srbija ne može bez nas i ima jednu zahvalnost prema nama, jer smo na jedan način održali Srbe dole u smislu organizacije institucija, ali isto tako i mi moramo da budemo svesni da ne možemo bez države i jednim korektnim dogovorom treba prići onome što je implementacija, sa sto manjim posledicama: To podrazumeva da, ako bude velikog odbijanja i sukoba sa državom, to se može završiti samo loše i za jedne i za druge u smislu egzodusa Srba", navodi Trajkovićeva.

Rasplet kosovske situacije nastavlja se 7 maja, kada će srpski tim za primenu sporazuma sa Kosovom otići u Brisel. Istog dana, vrh države sastaće se sa predstavnicima Srba sa severa Kosova, u pokušaju da ih privoli da prihvate dogovor Beorgada i Prištine.

2024 © - Vesti online