Četvrtak 02.05.2013.
16:27
Beta

Holandski general: VRS napadala i Unprofor kod Srebrenice

Foto: Arhiva
 

Tadašnji načelnik štaba Unprofora u BiH, general Nikolaj jeposvedočio da je od vrha Vojske Republike Srpske (VRS) više puta zahtevao da obustavi napad na Srebrenicu. Mladićevi najbliži saradnici, međutim, opovrgavali su da je u toku ofanziva na tu
zaštićenu enklavu u istočnoj Bosni.

VRS uskraćivala potrepštine Unproforu

Svedok je potvrdio i navod optužnice da je VRS, pre napada na Srebrenicu, mesecima uskraćivala osnovne potrepštine Unproforu i stanovništvu Srebrenice, ograničavajući pristup konvoja enklavi. "Plavi šlemovi", usled nedostatka goriva i ljudstva - izazvanih restrikcijama koje je nametnula VRS - nisu mogli da svoj mandat ispunjavaju na propisani način još od juna 1995, o čemu je štab Unprofora obavestio potpukovnik Karemans. General Nikolaj napomenuo je da je, koliko je bilo moguće, holandski bataljon delio sa stanovništvom gorivo i lekove.

Tužioci su u sudnici prikazali više protesta koje je zbog takve situacije svedok ulagao generalu Mladiću i njegovim saradnicima. Mladićevi branioci sutra će unakrsno ispitivati svedoka Nikolaja.

General Mladić (70), u to vreme komandant VRS, optužen je za genocid nad oko 7.000 srebreničkih Muslimana i progon hiljada žena, dece i staraca u danima pošto je VRS, 11. jula 1995, zauzela tu enklavu koja je bila pod zaštitom UN.

Nikolaj je rekao i da je, posle napada VRS na posmatračke punktove holandskog bataljona Unprofora (Dutćbat) i civile u Srebrenici, 9. jula 1995, upozorio generala Mladića da će, ako ne obustavi ofanzivu, zatražiti da položaje VRS iz vazduha napadne NATO.

Do tih napada došlo je 10. jula, ali to nije zaustavilo VRS, koja je u Srebrenicu ušla sutradan.

Mladićev pomoćnik Milan Gvero, po svedoku, u odgovoru 11. jula 1995. "netačno je tvrdio" da VRS ne napada "plave šlemove", a zatim je Nikolaju zapretio da će on biti odgovoran za sudbinu pripadnika Unprofora i civila u Srebrenici, ako se nastave vazdušni udari NATO-a na VRS.

Nikolaj je napomenuo je da je zbog toga "ljut i danas, 18 godina posle tih događaja".

Tu "pretnju" Unprofor je shvatio "veoma ozbiljno", podrazumevajući da će, ako napadi NATO-a iz vazduha ne budu zaustavljeni, VRS otvoriti "snažnu vatru" na Srebrenicu, s ozbiljnim posledicama, s obzirom na veliki broj stanovnika. Napadi na Unprofor i Srebrenicu nastavljeni su do pada enklave u ruke srpskih snaga, izjavio je svedok.

General Nikolaj izjavio je i da je, posle pada Srebrenice, komandantu holandskog bataljona Unprofora Tomu Karemansu bilo naređeno da "ostane sa civilima" i da se "pobrine za evakuaciju" civila, budući da "nije bilo hrane, vode", ni drugih uslova za njihov ostanak.

2024 © - Vesti online