Udri brigu na pečenje
Prava radnika udarnički su odbranili roštiljanjem, alkoholom i pesmom. Srbi kažu, nama je najgore, ali ovo je jedini slobodan dan koji možemo da provedemo sa porodicom bez ikakvih obaveza - ima vremena za proteste.
- Drugi dan je za nezadovoljstvo, ovaj dan ćemo prvo za sebe da iskoristimo. Da se malo prikupi energija - kaže Slaven Đurić koji je odlučio da Prvi maj provede sa porodicom na beogradskom Košutnjaku. Cepkajući drva za roštilj seća se kako su nekada bili berićetni prvomajski uranci, ali kaže, šta je tu je.
- Puno se radi, malo se zaradi. Al, opet dobro je da se ima posao. Ovaj praznik nam dođe da kupimo po nešto na odloženo plaćenje i izađemo iz kuće. Ranije je bilo više para, čovek je mogao da sebi priušti više, sada se manje ima, kriza je učinila svoje - dodaje on.
Koštutnjakom su se i ove godine razmileli kamperi, a znak zabranjeno paljenje vatre niko nije ni primetio. Šatori, muzika, i miris roštilja u vazduhu, dozvali su i trubače koji su na taj dan našli zgodno da zarade koju paricu. Većina Beograđana, došla je pre svega da izvede decu iz uzavrelih beogradskih stanova.
- Čujem da su po svetu protesti. Kod nas je najgore, ali niko ne štrajkuje, svi idu da jedu. Al, ovo je prvi put da ne radim za Prvi maj i da je jedan deo porodice mogao da se skupi. Za mene je ovo samo jedan slobodan dan, i ništa više. Kada sam bio klinac išao sam sa roditeljima na uranke, ali se izgubio taj pojam Prvog maja i ta ideologija. Sada samo radimo - kaže Miodrag Mladenović.
- Srbija nema razloga da slavi - kaže zaštitnik građana Saša Janković jer je ove godine rekordna nezaposlenost i uskraćivanje zagarantovanih prava radnicima. On dodaje da inspekcije i sudovi nemaju dovoljno snažan odgovor na kršenje prava radnika zbog čega se zaštitniku građana svakodnevno kolektivno obraćaju radnici, iako on nema nikakva ovlašćenja da kontroliše privatne poslodavce.
- Radnici ostaju bez pravičnih naknada za rad, što je Ustavom garantovano pravo, bez uplaćenih poreza i doprinosa, što je zakonska obaveza poslodavaca i suočavaju se sa nemogućom dilemom - da li prijaviti poslodavca i rizikovati gubitak kakvog-takvog posla, ili raditi obespravljen - ističe Janković.
Ipak, samo nekoliko stotina članova sindikata i radnika je juče izašlo na ulice Beograda, zahtevajući bolja prava i položaj za zaposlene, kao i odgovornost ministara za loše stanje u zemlji. Jedan od ciljeva protesta je bio da se prekine apatija, ali broj protestanata nije bio ni blizu da zaustavi saobraćaj u centru grada i više nego usputno skrene pažnju.
- Dali smo dosta vremena Vladi, kako vidimo samo predsednik (Ivica Dačić) i prvi potpredsednik Vlade (Aleksandar Vučić) rade, svi drugi ministri ne vode nigde, opada broj zaposlenih, i neko za to mora da snosi odgovornost - rekao predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović.
Dačićev venac Tucoviću
|
U Zagrebu protest 15.000 ljudi
Od bivših jugoslovenskih republika, pozivima Sinidikata u Hrvatskoj odazvalo se najviše ljudi. Oko 15.000 građana, uglavnom članova učestvovalo je u protestnoj šetnji centrom Zagreba protiv politike hrvatske vlade. Protest pod sloganom "Menjate smer" podržale su opozicione stranke, među kojima i najveća, Hrvatska demokratska zajednica, ali i brojna udruženja građana, udruženja ratnih veterana, kao i Katolička crkva u Hrvatskoj.
|