Utorak 30.04.2013.
13:46
LJ. IVANOVIĆ, B. BOŽIN - Vesti

Roming odlazi u istoriju

Da li nas očekuje drastično pojeftinjenje telefoniranja
 

Pozivi unutar EU za vlasnike nemačkih ugovora koštaju maksimalno 35 centi po minuti, a za primljeni poziv se plaća najviše 10 centi. Slanje SMS poruka ne sme da bude skuplje od 11 centi, dok je prijem poruka besplatan.

Nove tarife

Evropska komisija je predvidela dalje snižavanje cena u 2013. i 2014. godini. Cena roming poziva će od 1. jula 2013. biti 24 centi, a od 2014. godine 19 centi. Za primljene pozive maksimalna cena biće snižena na sedam centi 2013. godine i pet centi 2014. godine. Kada je reč o SMS porukama, od 1. jula 2013. godine biće dodatno snižena na osam odnosno šest centi. I cene skinutih dokumenata će padati pa će za tu uslugu od 2014. operateri najviše naplaćivati 20 centi po megabajtu.

Utvrđena je i gornja granica za mobilne telefone sa internetom, koja iznosi 83 centa za jedan megabajt prenosa podataka. Osim toga, svakom korisniku koji se nalazi u inostranstvu postavljen je automatski limit od 50 evra. Tako su telefonske kompanije obavezne da upozore svoje klijente kada pređu 80 odsto ovog limita. Čim se dostigne granica, automatski se prekida prenos podataka. Ukoliko korisnik želi da "surfuje" preko granice od 50 evra, može da zatraži da se ona podigne, a oni koji su štedljivi mogu i da je spuste ispod 50 evra.


Komisija EU je najavila da će i pritiskati kompanije da snize telefonske troškove. Od 2016. godine razgovori mobilnim u inostranstvu bi trebalo da se izjednače sa domaćim tarifama. Mesečni troškovi za prosečnog nemačkog mobilnog "surfera", koji na raspolaganju ima 100 minuta razgovora, 50 SMS poruka i internet u obimu od 500 megabajta, ne iznose više od 20 evra. Ponuda je, međutim, toliko nepregledna da svako može da nađe opciju koja najviše odgovara.

Prva ograničenja

EU je prvi put ograničenja na cene rominga uvela 2007. kako bi korisnici mobilne telefonije plaćali slične cene širom EU. Zatim su 2009. doneti novi propisi koji su omogućili dalje snižavanje cena do jula 2011. Poslanici Evropskog parlamenta 10. maja 2012. su usvojili sporazum koji je omogućio da se od 1. jula te godine ponovo snize cene telefoniranja u romingu unutar EU.

I dok Evropa razmišlja o ukidanju rominga, usluge za razgovore prema i iz Srbije su i dalje paprene. Rasponi su ogromni, od zemlje do zemlje, pa se tako minut odlaznog poziva iz, na primer Francuske prema Srbiji, tarifira u rasponu od 200 do skoro 500 dinara. Razlozi nisu samo ekonomski, već i formalni, jer Srbija nije deo jedinstvenog evropskog tržišta, te ne može da uživa privilegije zemalja EU.


Nadležne institucije u Srbiji dogovorile su se 28. marta da pred Evropskom komisijom pokrenu inicijativu za snižavanje cena rominga za građane Srbije koji koriste usluge mobilne telefonije u članicama EU.


Ministarstvo spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija saopštilo je da se sa Republičkom agencijom za elektronske komunikacije saglasilo o pokretanju inicijative pred Evropskom komisijom. Na sličan korak su se odlučile i Crna Gora i Makedonija koje su u istom problemu.

Rez i u Hrvatskoj

Ulaskom u EU s 1. julom ove godine i u Hrvatskoj će se početi primenjivati takozvana Roaming 3 regulacija sledom koje će turisti iz EU koji dođu u Hrvatsku za mobilne pozive unutar EU plaćati nižu cenu, kao što će i hrvatski korisnici kada odu u druge zemlje EU plaćati niže cene za pozive unutar EU. Reč je o trećoj u nizu regulacija kojom EU pokušava da reši previsoke cene rominga i postepeno uspostavi jedinstveno tržište. Hrvatska tako počinje da primenjuje raspon maksimalnih cena, bez poreza i to za odlazni poziv 1,82 kuna po minuti, za dolazni poziv 0,53 kuna po minuti.

 

Alternative

Moderne telekomunikacije donele su nam mobilne telefone koji su postali pravi mali računari. Gotovo da nema aerodroma, železničkih stanica, hotela ili kafića koji nisu pokriveni bežičnim internetom, što ljudima omogućava da praktično besplatno komuniciraju preko Skajpa, Vajbera, ili se dopisuju preko Vots ap programa. Čak ne bi plaćali ni prenos podataka internetom.

Cene koje nude ovdašnji operateri građanima Srbije koji koriste njihove usluge u inostranstvu zavise i od toga da li je korisnik pripejd ili postpejd, kao i za koji paket se odlučio. Informacije se mogu dobiti na internet sajtovima operatera mada je pretraga prilično komplikovana, ali i na internet sajtu Republičke agencije za elektronske komunikacije.


Dobra vest je i da će od 1. jula 2014. korisnici moći da biraju operatera za paket roming usluga, ili kroz ugovor ili biranjem kada stignu na destinaciju, pri čemu im broj ostaje isti.

2024 © - Vesti online