Srbija tajno koristila ruske rakete buk?
"Tajna oborenog aviona F-117A otkrivena je slučajno. U muzeju, inače jednog od vodećih instituta za projektovanje radara, pojavio se novi eksponat: komad kabine zlosrećnog američkog bombardera. Natpis ispod eksponata nedvomisleno govori da je cilj pogođen raketom ruskog protivavionskog raketnog sistema buk.
To objašnjenje je donelo i novu nedoumicu. Naime, srpska armija tada nije posedovala buk, kao što ga ne poseduje ni danas", navodi se u ovom tekstu u kome se tvrdi da su delovi "nevidljivog" na zagonetan način pojavili i u podmoskovskom gradu Žukovskom, u Institutu za aeronautiku Gromov, inače glavnoj naučnoj ustanovi Rusije koja se bavi proučavanjem novih materijala i tehnologija.
Lovina miga 21Aleksandar Radić kroz smeh navodi da je i sam čuo niz fantastičnih "načina" na koji je "nevidljivi" oboren 1999. godine. |
Sagovornici "Vesti" tvrde da su se ruski eksperti ovog puta ipak "zaigrali".
- F-117A oboren je 23. marta 1999. godine zahvaljujući umešnosti Treće baterije 250. brigade RV i PVO i to bez ičije strane pomoći, pa tako ni raketnog sistema buk, već njihovom umešnoću iz uz pomoć radara koji je star oko 40 godina. To je jedina i prava istina. Zapravo, naša protivvazdušna odbrana je tokom NATO agresije, svojim modifikovanim raketnim sistemima, pogodila još dva "nevidljiva" koji su, iako oštećeni, ipak uspeli da se vrate u svoje baze - tvrdi nekadašnji komandat RV i PVO general Spasoje Smiljanić.
Prema njegovim rečima, od trenutka kada je "nevidljivi" dotakao blato Buđanovca, mesta gde je pao, počele su da se ispredaju najfantastičnije priče.
Moćan raketni sistemRaketni sistem PVO BUK-M1 namenjen je za odbranu jedinica veličine korpusa od napada iz vazdušnog prostora. Osnovna varijanta je sposobna za dejstvo protiv aviona i helikoptera na svim visinama njihove upotrebe, a na zahtev naručioca sistem se može osposobiti i za efikasno dejstvo protiv krstarećih raketa i ciljeva koji primenjuju intenzivno elektronsko ometanje. Borbene komponente sistema su: komandno vozilo 9S470M1, radar 9S18M1, sahodni lanser 9A310M1, vozilo za transport i lansiranje raketa 9A39M1 i raketa 9M38M1. |
- Tome, nažalost, doprinose i nekadašnji učesnici tih događaja. Nedavno je jedan od pilota koji i dalje radi u Vojsci ispričao kako je dobio naređenje da svojim migom presretne U-2, koji leti na visini od 21 kilometar. A ovaj je spavao u pilotskom kombinezonu čekajući komandu da dejstvuje! - navodi Smiljanić.
I vojnopolitički komentator Aleksandar Radić smatra da tvrdnje ruskih stručnjaka "ne piju vodu".
- F-117A je pogođen raketom S-125 M neva M koju je ispalila jedinica čije se mirnodopske trupe nalaze u Jakovu. Voleo bih da je drugačije i da smo zaista imali moderne protivvazdušne sisteme, ali je u pitanju bio samo splet srećnih okolnosti. Naime, NATO komanda je u slučaju preleta ovog aviona učinila niz tehničkih previda, a pri tom taj avion ni tada nije bio američko tehnološko čudo, već bombarder koji se pokazao kao krajnje nepouzdan, zbog čega je i povučen iz upotrebe - navodi Radić.