Kačavenda preti tužbom za klevetu
Stamatović je tobože uhapšen 11. aprila ispred Patrijaršije Srpske pravoslavne crkve u Beogradu, kada je sa još jednim mladićem pokušao da u laptopu, Bojanu Jovanoviću, bivšem kliriku Eparhije zvorničko-tuzlanske, za 100.000 konvertibilnih maraka (50.000 evra) proda "homoseksualni porno-film u kojem je akter Kačavenda".
"Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije podneli smo zahtev kojim tražimo da nam potvrde ili demantuju pisanje medija o navodnom hapšenju imenovanih za delo koje se navodi posle čega ćemo pokrenuti odgovarajući sudski postupak protiv svih onih koji nas blate i kleveću", rekao je Kačavenda beogradskim medijima.
S obzirom na ogromne savremene tehničke mogućnosti u Udruženju sudskih veštaka za informacione tehnologije ( IT Veštak) iz Beograda, kažu da nije
Sinod načelno prihvatio ostavku
|
problem da se utvrdi ili ospori autentičnost lascivnih fotografija i video zapisa, ukoliko oni postoje, bilo da je reč digitalnoj ili klasičnoj fotografiji, ali i filmu.
- Taj posao rade eksperti forenzičari. Iako danas postoje neslućene tehničke mogućnosti za kreiranje raznih falsifikata, s druge strane uz pomoć najsavremenijih metoda sa sigurnošću se može utvrditi da li se radi o foto, filmskoj ili audio montaži - izjavio je za "Vesti" prof. dr Slobodan R. Petrović, predsednik Skupštine udruženja IT Veštak.
Dok su pojedini beogradski mediji prethodnih dana navodili da su imali uvid u deo kolekcije snimaka ovog episkopa "sa muškarcima na kojima se vidi da vladičin angažman sa mladićima nije duhovne, već intimne, telesne prirode", anonimni crkveni izvori izjavljivali su da se na snimku "vidi episkop Kačavenda kako prolazi hodnikom i ulazi u sobu i ništa drugo".
Prema drugim neimenovanim izvorima, mahom iz Bijeljine, a na koje se pozivaju mediji, navodno postoji više fotografija i nekoliko video-zapisa na kojima se episkop Kačavenda nalazi u kompromitujućem položaju i da je i Sinod SPC imao uvid u te lascivne snimke, ali niko iz Sinoda se tim povodom nije oglasio ni potvrdom ni demantijem.
Ukoliko bi se, napominju sudski veštaci, stručnom ekspertizom potvrdila autentičnost pomenutog foto i video materijala i ako su na tim snimcima i maloletnici, onda slučaj po službenoj dužnosti preuzima državno Tužilaštvo nadležno za Eparhiju zvorničko-tuzlansku. U suprotnom, ako se ispostavi da se radi o falsifikatu, odnosno o foto, filmskoj i audio montaži, oštećena strana ima pravo da traži zadovoljenje pravde i obeštećenje.
U Eparhiji zvorničko-tuzlanskoj kažu da vladika Vasilije neće davati izjave dok ne dobije zvanično obaveštenje koje je zatražio od MUP-a Srbije.