Četvrtak 29.10.2009.
07:34
Tanjug

Berluskoni: Sudije su komunjare!


Berluskoni bi trebalo da se 16. novembra nađe pred sudijama zbog malverzacija vezanih za kupovinu televizijskih i bioskopskih prava u korist svoje porodične kompanije "Mediaset". Italijanski premijer, koga štampa često naziva "poslovnim tajkunom", tvrdi da je ta optužnica politički motivisana.


"Istinska anomalija u Italiji nije Silvio Berluskoni već komunistički tužioci i komunističke sudije u Milanu koji njega napadaju ponovo i ponovo i to otkad je ušao u politiku i odlučio da napada moć koju imaju komunisti", rekao je Berluskoni ljutito u utorak uveče, javile su agencije.

Optužnica za davanje mita


Britanskom advokatu Milsu je nedavno odbijena žalba i potvrđena presuda na četiri i po godine zatvora zato što je 1997. primio 600.000 dolara mita od Berluskonija da bi sakrio dokaze na suđenju u koji je aktuelni italijanski premijer bio umešan. Presuda protiv Milsa je doneta u februaru

Berluskoni je, zapravo, telefonski učestvovao u jednom televizijskom šou-programu, a mediji ističu da je to bila njegova prva javna reakcija na upravo proširenu tužbu milanskog suda da se Berluskoniju sudi i zbog podmićivanja britanskog poreskog advokata Dejvida Milsa (David Mills) iz 1997. godine.

Britanski advokat je, zapravo, osuđen zbog krivokletstva na dva suđenja, čime je omogućio Berluskoniju i njegovoj firmi "Fininvest" da izbegne da budu osuđeni, podsetile su svetske agencije.

Berluskoni je bio kooptuženi, zajedno sa Milsom, na suđenju zbog krivokletstva i davanja i primanja mita. Mils i Berluskoni tvrde da nisu krivi i da nisu prekršili zakon, a Berluskoni već godinama tvrdi da ga proganjaju levičari u italijanskom pravosudnom sistemu, a da je on uložio voko 200 milione evra u legalne poslove samo otkad je ušao u politiku.

Italijanski premijer je, ipak, nedavno otkrio da je bio umešan u 2.500 parnica tokom svoje duge kontroverzne karijere, na kojima nije imao običaj da se pojavljuje lično, već je ostavljao svojim advokatima da ga brane.

Pre godinu dana italijanski parlament usvojio je zakon kojim je premijer dobio imunitet od sudskog gonjenja dok je na dužnosti, ali je Ustavni sud Italije početkom oktobra ove godine poništio taj zakon.


Što se tiče predstojećih suđanja, politički analitičari ocenjuju da, u slučaju da Berluskoni bude proglašen krivim, to neće značiti da mora da podnese ostavku na mesto premijera Italije, večh će se, verovatno, naći pod velikim političkim pritiskom.

Pad popularnosti


Berluskoni je, inače, odavno pod pritiskom zbog niza ličnih skandala, a u poslednje vreme mu je i opala popularnost kod italijanskih birača uprava zbog takvih slučajeva, a naročito kontroveznih izjava za koje on kaže da su "spontane", kao i više seksualnih skandala.


Prema anketi biračkog raspoloženja prema Berluskoniju, koju je u nedelju objavio "Korijere dela sera", Berluskonijevu vladu sada podržava 44 odsto birača, dok je na početku najnovijeg mandata ta podrška iznosila 54 odsto.


Berluskoni je i ovu anketu komentarisao u spomenutom telefonskom razgovoru, istakavši da njegova vlada i dalje uživa podršku 54 odsto birača, a da on lično ima iza sebe 68 odsto Italijana.

2024 © - Vesti online