Nedelja 21.04.2013.
14:37
Beta

Kako će Srbi na severu prihvatiti sporazum?

Šta su sporazumom dobili Srbi sa severa KiM?
 

"Sporazum koji su premijeri Srbije i Kosova parafirali 19. aprila donosi nadu, ali i opasnosti. On nudi suštinsku autonomiju za Srbe na severu Kosova. Ali, istovremeno ništa ne precizira o vezama severa sa Srbijom, već naglašava da će na severu važiti zakoni Kosova", naveo je Galuči za portal transconflict.com.

Bivši američki diplomata ocenio je da u sporazumu nema garancija da kosovska vojska neće ući na sever iako su srpski zvaničnici naveli da su te garancije dobili od NATO-a. Prema njegovim rečima, sporazum je samo skica mogućeg rešenja, a mnogo pitanja moraće da budu razjašnjena pre sprovođenja.

"Međutim, Srbi sa severa Kosova već su na ivici odbacivanja sporazuma", naveo je Galuči.

On je dodao da sporazum ne ostavlja mnogo mesta za razmišljanje "kojoj državi pripada sever".

"Umesto da ostavi po strani pitanje statusa i koncentriše se na praktične stvari unutar kosovskog teritorijalnog integriteta, on definiše da su sva rešenja unutar kosovskog ustava i zakona. Sporazum ne definiše veze severa sa Srbijom i nagoveštava da će Priština kontrolisati finansiranje iz Beograda preko namere da se obezbedi transparentnost", naveo je Galuči.

Prema njegovim rečima, sporazum pruža mogućnost da ministar policije Kosova bira regionalnog komandira policije na severu, umesto da je ta mogućnost prepuštena neutralnoj međunarodnoj misiji. Takođe, kosovski Apelacioni sud biće taj koji će odlucivati o sudijama Srbima u regionalnom odeljenju suda.

"Sporazum takođe ništa ne govori o kosovskim specijalcima (ROSU) i njihovom prisustvu na severu, ograničavanju jednostranog povratka (Albanaca), uspostavljanju granica severne Mitrovice i dozvoli da Trepča deluje nezavisno", naveo je bivši administrator UN.

Prema njegovim rečima, žurba pet uticajnih zapadnih zemalja da izađu iz kosovskog problema dovela je do rešenja kojim se sve važne odluke prepuštaju Prištini.

"Verovatno bi bilo lakše za Srbe da prihvate sporazum da su izbegnuta statusna pitanja i da su ključne odluke ostale u nadležnosti međunarodnih misija. Kako sada stvari stoje, razumljive su početne negativne reakcije Srba sa severa", naveo je Galuči.

"Dakle, izgleda da briselski sporazum ništa nije sredio na terenu, a podigao je očekivanja Prištine da je pobedila. A to je opasno", naveo je Galuči i ocenio da ni Beograd ni NATO ne mogu prosto naterati Srbe sa severa da sprovode potpisano.

2024 © - Vesti online