"U Srbiji nema pritiska na sudije"
"To su izolovani slučajevi, nema te pojave u srpskom pravosuđu, sprovedite anketu, pa ćete videti", kazao je Jokić na konferenciji za novinare na kojoj je predstavljen izveštaj o radu sudova.
On je rekao da se o pritiscima govori na osnovu izveštaja nekih sudija "zabrinutih što ne mogu da sude po sudijskoj savesti".
"Neka te kolege identifikuju i kažu ko konretno i u kojim institucijama vrši pritisak na postupanje u predmetima", kazao je Jokić.
"Promene sprovode oni koji su upropastili pravosuđe"
Predsednica Društva sudija Srbije Dragana Boljević izjavila je danas da će velike promene u pravosuđu, koje "nisu dirnute" Strategijom reforme pravosuđa, sprovoditi Visoki savet sudstva i Državno veće tužilaca, koji su "upropastili srpsko pravosuđe".
"Važne promene dešavaju se paralelno sa strategijom, koja bi morala i njih da ima u vidu, pa se postavlja pitanje hoćemo li imati zdravu osnovu za buduće stanje u pravosuđu", rekla je Dragana Boljević.
Ona je istakla da se mora definisati kriterijum efikasnosti, jer u Srbiji postoji nesporazum u razumevanju tog pojma zato što se smatra da je efikasnost znači što veći broj predmeta rešenih u što kraćem vremenu.
"Po evropskim standardima, efikasnost pravosuđa znači kvalitetno rešavanje sporova posle razmatranja svih aspekata pravne stvari u razumnom roku", rekla je Dragana Boljević.
Predsednica Društva sudija Srbije rekla je i da se u javnosti često pominje da je na posao vraćeno 1.000 neizabranih sudija i tužilaca, a da je zapravo vraćeno oko 500 sudija i oko 100 tužilaca, kao i da bi nadležni trebalo da objave precizne podatke o tome.