Kako da baterija traje što duže?
Koliko često punite svoje prenosne uređaje - laptop, mobilni telefon, tablet? Jeste li primetili da ih je sve češće potrebno puniti? O punjenju naših prenosnih uređaja najviše razmišljamo u trenucima kad je baterija pri kraju ili već pišti za strujom. Ostatak vremena ignorišemo činjenicu da ti uređaji imaju bateriju, koja zbog sve tanjih i manjih uređaja ne može imati i veliki kapacitet.
Tokom godina pojavilo se i nekoliko saveta koji su korisnike upozoravali da ne dopunjuju baterije jer će tako smanjiti njihov kapacitet. Drugi su upozoravali da nikad ne dopuste da im se isprazni baterija do kraja, a treći su pak govorili kako bateriju treba dopunjavati kad god se to može.
Budući da su se tokom godina promenile baterije pa tako i saveti brojni korisnici više nisu sigurni kako se odnositi prema svojim baterijama. Stoga nije loše isprobati nekoliko saveta kako što duže održati bateriju u što boljoj formi.
Prenosni računari
Laptop, notebook, netbook, ultrabook ili nešto peto, nema veze. U proseku litijum-jonska baterija u prenosnom računaru ima vek trajanja od 18 do 24 meseca. Međutim, možete joj produžiti životni vek ako je ne prepunjujete.
Naime, glavni neprijatelj baterija je visoka temperatura, a temperatura unutar prenosnog računara koji radi nekoliko sati priključen na struju može dostići i više od 40 stepeni. Bateriju bi trebalo držati napunjenu između 20 i 80 posto, a prilikom punjenja ne dopustiti da se puni i nakon što je dostigla 100 posto.
Takođe, život baterije možete produžiti i ako osigurate dobro hlađenje svog prenosnog računara. Stoga je najbolje bateriju puniti kad računar nije u upotrebi. Idealno bi bilo izvaditi bateriju ako prenosni računar koristimo u kancelariji ili kod kuće i spojiti ga direktno na izvor električne energije. Na taj se način sprečava pregrejavanje i prepunjavanje baterije i produžuje njeno trajanje.
Kod novijih računara koji imaju ugrađene baterije, proizvođači upotrebljavaju algoritam koji će zaustaviti punjenje baterije kad je ona gotovo napunjena do kraja. No, ipak bi bilo najbolje izvaditi bateriju iz računara kad je on priključen na struju.
Mobilni telefoni, kamere i drugi aparati
I ovde se primenjuje pravilo kao i kod prenosnih računara - neka baterija bude između 20 i 80 posto i dalje od izvora topline. Takođe, trebalo bi izbegavati korišćenje uređaja tokom veoma niskih temperatura jer će i hladnoća dodatno isprazniti bateriju.
Ako pojedine uređaje nećete koristiti duže vreme, trebalo bi bateriju prvo napuniti na otprilike 40 posto, a potom je izvaditi iz uređaja. Naime, baterije same tokom vremena gube energiju, a delimičnim se punjenjem osigurava da zbog pražnjenja baterija ne dođe na opasno niske nivoe s kojih se neće moći oporaviti.
Vađenjem baterije iz uređaja, uklanjate mogućnost kratkog spoja ili eventualnog curenja iz baterije u uređaj, čime bi uređaj verojatno bio uništen.
Takođe, povremeno bi trebalo bateriju u potpunosti isprazniti i potom napuniti do kraja. Ovaj postupak ne utiče toliko na njein kapacitet, koliko na senzor koji meri napunjenost i signalizira nam kada je baterija pri kraju. Naime, ti senzori zbog stalnih dopunjavanja s vremenom postaju neprecizni pa ih treba 'resetovati' kako biste tačno znali kada treba da je napunite.