Petak 12.04.2013.
09:09
Fonet

Hodža: Ništa nije bilo toliko tajno, kao debata o Tribunalu

Do poslednjeg trenutka se nije znao spisak učesnika - ukazao je Hodža, uz ocenu da je namera organizatora bila da se obezvredi rad Haškog suda.
Debata je trebalo da bude pažljivo pripremljena, bez uticaja ličnog i nacionalnog interesa, rekao je Hodža, uz konstataciju da se moralo omogućiti da na skupu govore i žrtve zločina.

Ferit Hodža


Hodža je izjavio da je predsednik Srbije Tomislav Nikolić govorom u sredu, prvog dana debate, želeo da dovede u pitanje sve što je uradio Haški tribunal.
Haški sud je nepristrasno pravno telo koje je kaznilo počinioce užasnih zločina, ocenio je Hodža, koji smatra da se Tribunalu duguje zahvalnost.


Švajcarski ambasador u UN Paul Seger je na početku svog izlaganja izrazio nadu da će današnja rasprava biti vođena u konstruktivnijoj atmosferi nego u sredu.
Uz neslaganje sa Nikolićevim stavovima o Haškom sudu, Seger je ocenio da UN moraju pružiti snažniju podršku međunarodnoj krivičnoj pravdi.


''Pomirenje je istovremeno individualni i kolektivni proces, ali ispunjenje pravde ne garantuje da će do pomirenja doći'', izjavio je Seger.


Ambasador Lihtenštajna Kristijan Venavezer smatra da je predsednik Generalne

skupštine UN Vuk Jeremić, prilikom organizovanja debate, trebalo da omogući da se čuje glas žrtava zločina.


Venavezer je ocenio da bi međunarodni tribunali trebalo da imaju "komplementarnu ulogu", odnosno da deluju tek ukoliko nacionalni sudovi ne mogu ili ne žele da procesuiraju ratne zločine.


Ambasador Čilea Oktavio Erazuriz je rekao da pomirenje ne predstavlja utopijski cilj, već želju postkonfliktnog društva.


Za predstavnika Pakistana Masuda Kana osnovni razlozi osnivanja međunarodnih sudova su potraga za pravdom i istinom, ali i utiranje puta pomirenju.
Odajući priznanje profesionalnosti službenika međunarodnih sudova, Kan je ocenio da je Haški tribunal doprineo stabilizaciji situacije na Balkanu i dodao da i nacionalne institucije moraju biti osposobljene da sude ratnim zločincima.


Prema rečima ambasadora Šri Lanke Palite Kohona, nacionalni sudovi bi trebalo da imaju primat prilikom progona ratnih zločinaca.


Ambasador Trinidada i Tobaga Rodni Čarls je ocenio da je Haški sud kaznio brojne počinioce ratnih zločina i doprineo pomirenju na Balkanu.

Predstavnik Indije Mandživ Sing Puri je rekao da "sudovi nisu dovoljni", već je neophodno obezbediti i sredstva za pomoć postkonfliktnim društvima i za izgradnju institucija.


Raspravu o Tribunalu bojkotavale su SAD, kao i Jordan.

2024 © - Vesti online