Utorak 09.04.2013.
18:12
Beta

Legija traži Perišića za svedoka


Legija traži da Perišić oceni da li je zemlja bila dovedena u opasnost
 

"Perišić bi najbolje mogao da svedoči o tome da li je tim događajem iz 2001. godine bila ugrožena bezbednost zemlje i Vlade Srbije. Nisam ga ranije predlagao za svedoka jer je bio u Haškom tribunalu", rekao je Ulemek.

Haški tribunal oslobodio je nedavno bivšeg načelnika Generalštaba Vojske SRJ Momčila Perišića optužbi za ratne zločine.

Ulemek ni danas nije izneo odbranu, jer mu je, kako tvrdi, ugroženo pravo na odbranu i "nema mnogo manevarskog prostora", pošto sa advokatom u specijalnom odeljenju zatvora Zabela u Požarevcu može da komunicira odvojen zidom od stakla sa slušalicom u ruci i to sat vremena, pa je tražio od Ministarstva pravde i uprave zatvora promenu zatvorskog pravilnika.

"Jedino mi je ostalo da bojkotujem proces, ali sam od toga odustao jer hoću da se utvrdi puna istina u ovom postupku koji je pokrenut na izvitoperen politički način, a učestvovanjem u postupku hoću i da olakšam poziciju ostalih optuženih", rekao je Ulemek.

On je sudu predložio da se kao dokaz ne izvodi i da se iz spisa predmeta izuzme dopis bivše glavne tužiteljke Haškog tribunala Karle del Ponte iz 2001. godine kojim su od državnih organa Srbije zatraženi podaci o više vojnih i paravojnih jedinica, kao i spisak dostavljen uz taj dopis.

"Ne vidim povezanost tog dopisa sa događajem iz optužnice, osim ako tužilaštvo ne želi da nam imputira nešto što nema veze sa nama", rekao je Ulemek.

Tom zahtevu se pridružio i branilac optuženog Zvezdana Jovanovića, advokat Gradimir Nalić, koji je naveo da bi dopis Karle del Ponte trebalo izuzeti i jer ga je kao fotokopiju dostavio bivši zamenik načelnika Državne bezbednosti (DB) Zoran Mijatović, koga odbrana smatra "neprijateljskim svedokom".

Sudija Vladimir Vučinić rekao je da će sud o predlozima odbrane odlučiti naknadno, tokom postupka i pošto se o tome izjasni zamenik tužioca za organizovani kriminal Dimitrije Popić. Obrana je tražila i odlaganje suđenja, ali je Vučinić taj predlog odbio kao neosnovan i istakao da sud smatra da pravo na odbranu nije ugroženo nijednom optuženom u tom postupku.

U nastavku današnjeg suđenja pročitani su pisani dokazi.

Ranije je bilo najavljeno da bi ove nedelje na suđenju za pobunu JSO mogao da svedoči bivši ministar unutrašnjih poslova Dušan Mihajlović, ali je Vučinić rekao da je za četvrtak zakazao svedočenje bivšeg načelnika DB Gorana Petrovića, a za petak Mijatovića, čija je svedočcenja predložilo Tužilaštvo za organizovani kriminal.

Pripadnici kasnije rasformirane Jedinice za specijalne operacije Ulemek, Jovanović, Duško Maričić, Dragoslav Krsmanović, Dragiša Radić, Vladimir Potić, Mićo Petraković i Veselin Lečić optuženi su za oružanu pobunu novembra 2001. godine.

Pobuna JSO počela je 8. novembra 2001. godine posle hapšenja braće Nenada i Predraga Banovića, optuženih pred Haškim tribunalom za ratne zločine u logoru Keraterm. JSO je blokirao deo auto puta Beograd-Niš kod Sava centra u Beogradu u punoj ratnoj opremi demonstrirajući moć zahtevom za smenjivanje tadašnjeg ministra unutrašnjih poslova Dušana Mihajlovića, navodi se u optužnici.

Sa slobode se brane svi optuženi osim Ulemeka i Jovanovića, koji izdržavaju kazne od po 40 godina zatvora za ubistvo premijera Srbije Zorana Đinđića, i optuženog Maričića, osuđenog na 30 godina za ubistvo bivšeg predsednika Predsedništva Srbije Ivana Stambolića.

2024 © - Vesti online