Ponedeljak 08.04.2013.
13:28
J. L. Petković - Vesti

Sude i bolesnom Mladiću

Mnogo je lažnih svedočenja: Oliver Antić
 

U Hagu se sudi čak i potpuno bolesnom čoveku, dodao je Antić.
- Ratko Mladić je potpuno bolestan čovek. On govori isključivo o prošlosti, o svojoj majci, onome što se događalo pre 30 godina, često govori o svojoj ćerki kao da je živa, da bi se u nekom trenutku vratio u stvarnost, ali vrlo kratko. Svi koji ga znaju u Haškom tribunalu, a neki su proveli ceo život sa njim, čitav rat, a bili i pre toga u vojsci sa njim, svi do jednoga su rekli da to uopšte nije isti čovek. Kažu da to nije Ratko Mladić, već bolestan čovek koji nema mogućnost rasuđivanja. E, to je lice Haškog tribunala - kazao je Antić.

Propaganda

Oliver Antić je, takođe, istakao da sudije i tužioci nemaju predstavu o istorijskoj pozadini onoga šta se događalo i za šta sude.
- Sudija treba da ima predstavu o mestu, običajima mesta, šta se tu zbivalo... I kada postavite sudiju sa Zelenortskih ostrva koji nema nikakvu predstavu o istorijskoj pozadini svega što se događalo, taj ne može objektivno da sudi, a još okružen svom onom propagandnom mašinerijom, kakav će to sud biti i kakva presuda? Evo, videli smo.

Podvlačeći da su Srbi dobili više od 1.000 godina robije, on je objasnio da "zajednički zločinački poduhvat nije ništa drugo nego igra Tribunala".


- Ona je preneta iz ustanove angloameričkog prava koje se odnosi na trgovinsko pravo, samo iz jednog razloga, da bi u stvari okrivljeni morao da dokazuje svoju nevinost. Ako se on stavi u taj kontekst, on mora da dokazuje da je nevin - pojasnio je Antić.


On je istakao i da "svedoci koji su uhvaćeni u laži nikada nisu odgovarali za lažno svedočenje, iako su ljudi dobijali i doživotnu robiju".


- Većina presuda se zasniva na svedočenjima. A kada imate svedoka čiji je identitet skriven, a on i njegova porodica su dobili zeleni karton u odgovarajućoj zemlji i posao. Kako će taj da svedoči, ako ne onako kako mu se kaže. I mnogo puta su i uhvaćeni u laži i niko nije odgovarao pred Haškim tribunalom zbog lažnog svedočenja. Samo zbog uvrede suda, ali ne za lažno svedočenje, iako je to mnogo opasnije - kazao je Antić.
Profesor prava Milan Škulić smatra da postoji opasnost da presude Tribunala u Hagu, "postanu istina o Srbima i njihovoj istoriji", dok je dekan Pravnog fakulteta u Beogradu Sima Avramović istakao da su propusti u radu Haškog tribunala ogromni.


- Naučnim, stručnim i analitičkim pristupom treba razmotriti mogućnosti da se barem delimično ublaže posledice rada tog suda. Tek sada započinje "dug hod po trnju", koji bi trebalo makar na moralnom planu da ispravi neke učinjene nepravde - rekao je Avramović.


Đorđe Vukadinović, glavni urednik "Nove srpske političke misli", povukao je da "skoro 70 odsto građana Srbije smatra da Haški tribunal nije pravedan".


I ostali učesnici skupa pravni eksperti, istoričari i advokati iz Srbije zaključili su da Haški tribunal "nije izvor međunarodnog prava, već njegovo najružnije lice" i smatraju da je budućnost međunarodne pravde u stalnom Međunarodnom krivičnom sudu, koji je već formiran u Rimu.

2025 © - Vesti online