Sreda 03.04.2013.
20:10
Beta

Vanredna diplomatija spasava pregovore?

Ilustracija: Hoće li se Beograd i Priština naći na pola puta?
 

U tekstu povodom sinoćnog završetka pregovora Beograd-Priština bez dogovora, list dodaje da će hitnom diplomatijom biti pokušano da se spase proces.

Autor komentara, dopisnik lista za Zapadni Balkan Tim Džuda navodi reči kosovske ministarke za evropske integracije Vljore Čitaku da "nije sve gotovo" i da je dijalog "isuviše veliki da bi propao".

Džuda podseća da su pregovori premijera Srbije i Kosova Ivice Dačića i Hašima Tačija, uz posredovanje Ketrin Ešton, počeli oktobra prošle godine i ostvarili ogroman napredak "do sada", ali i dodaje da je još nejasno zašto su tačno propali.

"Obrisi sporazuma su da oblasti sa srpskom većinom mogu da formiraju zajednicu sprskih opština unutar Kosova. Dve strane nisu mogle da se sporazumeju oko toga kakva tačno ovlašćenja ona treba da ima", piše u tekstu.

Džuda podseća da Evropska komisija 16. aprila podnosi izveštaj "o budućnosti dve zemlje", i da se Srbija nada da će dobiti datum za početak pregovora, a Kosovo da će dobiti Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, što je prvi stepenik ka članstvu u EU.

"Bez sporazuma (Beograda i Prištine) izgleda malo verovatno da će se obe ove stvari realizovati, a trajnost već postignutih dogovora, na primer upravljanje granicama, izgleda neizvesna", navodi on.

Narednih nekoliko dana hitnom diplomatijom biće pokušano da se spase ovaj proces u koji je Ketrin Ešton uložila veliki autoritet, dodaje autor.

"Ako se postigne sporazum, i Dačić i Tači mogli bi da postanu kandidati za Nobelovu nagradu za mir", smatra Džuda.

On piše da su kosovski Srbi odahnuli, posebno u severnom delu koji je pod srpskom kontrolom, ali i ukazuje da nisu svi tog mišljenja i da su Srbi na Kosovu veoma podeljeni.

2024 © - Vesti online