Beograd i Priština jedni druge optužuju za neuspeh
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić u Beogradu je okupio premijera Ivicu Dačića i potpredsednika vlade Aleksandra Vučića posle jučerašnjih neuspešnih pregovora uz posredovanje Evropske unije. Srpski zvaničnici nisu davali izjave, ali, po jednom zvaničnom izvoru koji je tražio anonimnost, Evropska unija je "predložila dvema delegacijama da potpišu neku vrstu opšteg sporazuma, usmerenog na isticanje napretka koji je zabeležen do sada, a da se detalji ostave za kasnije pregovore".
"Srbija teško do datuma"Francuska novinska agencija podseća da je dijalog Beograda i Bez sporazuma sa Prištinom, Beograd koji veoma želi da što je pre moguće počne pristupne pregovore s Evropskom unijom, doživeće odlaganje tog datuma na neodređeno vreme, ocenjuje agencija Frans pres.
|
Po istom izvoru, kosovski premijer Hašim Tači je odbio tu opciju. "Imamo još pet ili šest dana za postizanje sporazuma" pre no što Evropska komisija 16. aprila objavi izveštaj o napretku koji će potom dostaviti evropskim liderima pre samita u junu, rekao je taj visoki srpski zvaničnik.
Pregovori su zapeli na pitanju stepena autonomije srpskih opština na severu Kosova. Beograd traži stvaranje zajednice tih opština koje bi imale "izvršna ovlašćenja" za bezbednost, policiju i pravosuđe. "Srbija želi da zna u detalje kako će policijski oficiri i sudije biti imenovani, i želi da dobije formiranje neke vrste mini-vlade kosovskih Srba koja će imati neka izvršna ovlašćenja", kaže taj srpski zvaničnik.
U Prištin, izjave su potpuno suprotne što, kako dodaje AFP, ne iznenađuje.
"Nažalost, Srbija je ponovo pokazala da nije spremna za mir...", izjavio je potpredsednik kosovske vlade Bedžet Pacoli. Kad je reč o Kosovu, dodaje Pacoli, "mi smo uvek pokazivali želju da pregovaramo, ali Srbija ponovo koči" taj proces.
Šefica evropske diplomatije Ketrin Ešton rekla je da nije predviđen novi sastanak u Briselu. Dve delegacije će se "vratiti u svoje prestonice i konsultovati se... a potom me narednih dana obavestiti o svojim stavovima".
U Prištini, dodaje AFP, sve više glasova traži da se u pregovore više uključe SAD, glavni saveznik Kosova, što je kosovski premijer Hašim Tači nedavno i zatražio.
"Nijedan proces na Balkanu nije bio funkcionalan bez snažnog i direktnog uključivanja SAD. One sada moraju da preuzmu veću ulogu" u kosovsko-srpskom dijalogu, smatra Valon Murtezaj, profesor političkih nauka na prištinskom Univerzitetu.