Četvrtak 04.04.2013.
02:35
Vesti

Reforme po džepu superbogatih?

Foto: Ilustracija
 


Laburisti se, istina, još dogovaraju o superreformi. Ključni članovi Parlamenta, čiji glasovi mogu da budu presudni kod usvajanja predloga, upozoravaju vladu Džulije Gilard da bude oprezna pre nego što uvede bilo kakve promene u vezi s ušteđevinom seniora.

KRIN: Građani uznemireni

Bivši lider Laburističke stranke Sajmon Krin kaže da su ljudi veoma uznemireni namerom Vlade da menja propise o superfondovima. Istina, on odbacuje sugestije da bi mogao da glasa protiv predloga.
- Nikad nisam pretio da ću glasati u suprotnom taboru o bilo kom pitanju i nemam nameru da to počnem ni sada - istakao je Krin.

 

Vlada je u kritičnoj situaciji jer mora da pronađe sredstva za reforme u obrazovanju i invalidskom osiguranju. Zato se sa strahom gleda i da li će pri tom zahvatiti penzijske fondove. "Australijen" ovog utorka tvrdi da će, kad je o tome reč, budžet u maju biti nepovoljan za manje od 100.000 ljudi.


Kategorija onih koji zarađuju više od 300.000 dolara mogla bi da očekuje povećanje poreza od 15 do 30 odsto na novac koji im odlazi za penziju. U procentima, to je svega jedan odsto poreskih obveznika, ili njih oko 91.000.


Ova kategorija je i u prošlogodišnjem budžetu suočena s povećanjem do 30 odsto na ulaganja u penzijski fond za one koji primaju više od 300.000 godišnje. Novom merom, kako se očekuje, državna kasa dobila bi oko dve milijarde dodatnog novca tokom četiri godine, što bi bilo dovoljno da se podmire potrebe obrazovanja i reforme invalidskog osiguranja.


Kako prenosi australijski dnevnik, Vladin izvor o ovome kaže:
- Zašto bi neko ko zarađuje 60.000 dolara godišnje subvencionisao poreske povlastice za nekoga ko živi na 600.000 dolara godišnje? To nije fer. Ali (da bi reforma prošla), Vlada najpre treba da dobije podršku nezavisnih članova parlamenta, kao i svojih najuticajnijih poslanika.

2024 © - Vesti online