Iste dnevnice premijeru i vozaču
- Tu uredbu primenjujemo od 1. januara 2011. godine, a ono što je vozačima bilo uskraćeno pre toga isplatićemo tokom ovog meseca. To iznosi od 200 do 5.000 evra po čoveku. Reč je vansudskom poravnanju na koje su predstavnici vozača imali primedbi, ali su ga ipak prihvatili. Odlučili smo da ih ne razdvajamo na one koji su tužili preduzeće i druge koji to nisu učinili, već će razliku dobiti svi koji su do tog dana držali linije i ture ka inostranstvu - rekao je za ”Politiku” inženjer Aleksandar Petronijević, generalni direktor ”Autoprevoza”.
Inače, 13 vozača tužilo je ”Autoprevoz” zahtevajući isplatu razlike za dnevnice i druge prinadležnosti, i pred Osnovnim sudom u ovom gradu trenutno je u toku postupak prikupljanja dokaza.
Jadni, samo oni poštuju uredbu...
- Mi smo jedino preduzeće koje je tuženo zbog dnevnica, i verovatno jedino koje poštuje rečenu uredbu. Zbog toga smo izgubili mnoge poslove i postali nekonkurentni sa cenama - navodi Petronijević.
On nam je predočio sadržaj uredbe kojom je određeno, recimo, da dnevnica za Austriju iznosi 58 evra, za Francusku od 84 do 98 (Pariz), Grčku 40-50, Holandiju 79, Italiju 52-78, Nemačku 87, a sve države na području SFRJ 41 evro. Član 22. uredbe predviđa da dnevnica bude umanjena 60 odsto ukoliko je obezbeđena ishrana tokom puta. Direktor ”Autoprevoza” za primer je uzeo turu do Pariza.
- Do francuske prestonice i nazad ima 3.000 kilometara i prevoznička cena je evro po kilometru. Prilikom sklapanja posla uvek ugovaramo da agencija koja unajmljuje naš autobus obezbedi ishranu za dvojicu vozača kojima onda, za takvu turu, sleduje ukupno sedam dnevnica po 39,2 evra. Međutim, konkurentske kuće ne primenjuju uredbu već interne pravilnike, vozačima isplaćuju obično dnevnice od 30 evra i kao jevtiniji uzimaju posao.
Linije na području bivše SFRJ čačanskim vozačima donose dnevnice od 16,4 evra za 24 sata, jer im je usput takođe obezbeđena hrana.
Vansudsko poravnanje
Kako je istakao Aleksandar Petronijević, predstojeća isplata, po vansudskom poravnanju, obuhvata razliku između dnevnica koje su vozači dobili i onih na koje, uz obezbeđenu ishranu, imaju pravo po uredbi (40 odsto punih dnevnica).
- I pored svega, nama ostaje problem na tržištu koji nije rešen jer dnevnice, onome ko poštuje uredbu, znatno umanjuje priliku da dobije posao. Putovanje vozača u inostranstvo umnogome se razlikuje od boravka državnih nameštenika i službenika i zato smatram da bi to pitanje trebalo da bude normirano drugačije. Najbolje dogovorom granskog sindikata i reprezentativnog udruženja prevoznika, koji bi bio sastavni deo kolektivnog ugovora - naglasio je generalni direktor čačanskog ”Autoprevoza”.