Subota 30.03.2013.
19:54
Beta

Srbija raj za ljubitelje "čašice"

Ilustracija: U Srbiji se godišnje po stanovniku potroši oko 11 litara alkohola
 

Procenjuje se da na globalnom nivou između 10 i 15 odsto punoletnog stanovništva čine alkoholičari, kao i da je muškaraca tri puta više od žena. Na lečenje dolazi maksimalno između 10 i 20 odsto od svih alkoholičara. U lečenju alkoholizma veoma važnu ulogu, pored terapije lekovima, ima psihoterapijski i socioterapijski tretman u klubovima lečenih alkoholčara, konstatovano je na Plenumu Zajednice klubova lečenih alkoholičara, koji je pod nazivom "Ja i moje telo" održan u Srpskom lekarskom društvu.

"Alkoholizam je treći po redu uzrok smrtnosti na svetu, odmah nakon kardiovaskularnih i malignih oboljenja, prava neinfektivna epidemija XXI veka i kao takav nanosi ozbiljnu štetu ne samo zdravlju obolelih, već i društvu u celini - kroz troškove lečenja, izgubljene radne dane, davanje novca - u proseku, srpsko domaćinstvo troši šest odsto svog budžeta na alkohol," izjavio je Vojin Popović, novi predsednik Zajednice i psihijatar-adiktolog sa Odeljenja za alkoholizam iz Specijalne bolnice za psihijatrijske bolesti "Gornja Toponica".

On je dodao da se "na globalnom nivou, ali i u Srbiji, sve više primenjuje savremeni pristup terapiji - hemijske supstance kao što su disulfiram, naltrekson ili akamprosat koji smanjuje želju za alkoholom i u kombinaciji sa psihoterapijskom podrškom povećava se uspešnost terapije pacijenata."

Ove godine obeležava se pola veka od otvaranja prvog kluba lečenih alkoholičara u Srbiji 1963. godine, dok je prvi klub u svetu otvoren u Engleskoj 1938. godine. U Srbiji trenutno funkcioniše 31 klub lečenih alkoholičara, a procenjuje se da bi trebalo da ih ima mnogo više, pošto je svetski optimum jedan klub na 10.000 stanovnika.

Zajednica klubova lečenih alkoholičara Srbije osnovana je 1976. godine u Beogradu. Danas predstavlja veliku asocijaciju, koja povezuje sve klubove lečenih alkoholičara Srbije i njihove terapeute.

2024 © - Vesti online