Da li ovo i nas čeka!? (18+)
Deset godina nakon početka rata u Iraku, doktori blisko-istočnih bolnica upozoravaju na abnormalan broj dece rođene sa defektima i kancerom. Naučnici sumnjaju da je drastičan skok broja novorođenčadi sa zdravstvenim problemima povezan sa bombama sa osiromašenim uranijumom i belim fosforom koje su upotrebljavane u ratu.
Reporterka Dar Džameil, u razgovoru sa Demokrasi Nau! prenosi zapažanja tokom svog boravka u Iraku:
"Dok je 1995. godine 40 ljudu u 100.000 bolovalo od raka, nakon 2005. taj broj se popeo na 1.600", kaže Dar.
Ona je razgovarala sa doktorkom iz oblasti Faluja, Samirom Alani:
"Rekla mi je da je postalo uobičajeno da se deca rađaju sa višestrukim sistemskim oboljenjima, oštećenim imunitetom, teškim poremećajima srca i centralnog nervnog sistema, kao i deformitetima kostiju. Deca se često rađaju sa dve glave, unutrašnjim organima van tela, ili sa jednim okom - kiklopi u stvarnom životu - stvarno, stvarno košmarni defekti novorođenčadi".
U oblasti Faluja procenat dece rođene sa teškim poremećajima prevazišao je brojke zabeležene posle Hirošime i Nagasakija.
Dok je 1995. godine na 100 dece 1.37 rođeno sa defektom, ta cifra je 2003. skočila na 23 deteta od 100 koja su rođena sa teškim deformitetom.
Broj dece sa urođenom leukemijom i kancerom takođe je abnormalno skočio.
Prilikom bombardovanja 1999. na Srbiju je bačeno oko 15 tona osiromašenog uranijuma. Kakve posledice će to ostaviti po zdravlje stanovništva ostaje da se vidi.