Petak 22.03.2013.
00:11
Danas

Dogovor o Kosovu postignut - zajednica po Ahtisariju?

Ketrin Ešton sa Hašim Tačijem i Ivicom Dačićem posle sedme runde pregovora u Briselu
 

Prema nezvaničnim saznanjima Danasa, tu zajednicu činiće deset opština sa srpskom većinom na celom KiM - šest koje su već u kosovskom sistemu lokalne samouprave, plus četiri na severu Kosova. Srpske opštine će same preneti deo svojih nadležnosti na zajednicu opština. Rešenje se, kako se tvrdi, suštinski neće kositi sa Ustavom Kosova, a na narednom sastanku 2. aprila Dačić i Tači treba da reše kako će opštine na severu “preći“ iz srpskog u kosovski sistem, jer se lokalni izbori na KiM neće održati pre jeseni, a spekuliše se da bi mogli da se spoje i sa izborima za Skupštinu Kosova u martu 2014. godine.


Pozivni za Kosovo +383

Isti krugovi tvrde i da su dve strane blizu dogovora o telekomunikacijama - Kosovo bi, navodno, trebalo da dobije poseban pozivni broj +383, dok bi Srbi imali svog provajdera koji bi imao kosovsku licencu za rad. Za 2. april ostalo je rešavanje i pitanja energetike, finansiranja srpskih institucija na Kosovu iz Beograda, kao i da li će se pregovaračke strane obavezati na sprovođenje dogovora zajedničkom izjavom ili potpisivanjem sporazuma.
 

Janjić: Dačić i Tači “braća po dijalogu“

- Dačićevo i Tačijevo zajedničko pojavljivanje pred novinarima i put u Njujork istim avionom rezultat su izgrađenog poverenja tokom sedam rundi dijaloga, ali i ispunjenje postavljenih zahteva, mada to nije zajednička izjava koju traži Bundestag. Ova „braća po dijalogu“ su u istoj situaciji i kada je reč o unutrašnjoj politici i njihovoj političkoj budućnosti. Posle briselskog dijaloga njihova pozicija biće preispitana, ili na izborima ili na neki drugi način, zbog čega je obojici u interesu da se ne zamere ni međunarodnoj zajednici ni domaćoj javnosti, kao i da na sve načine spreče prevremene izbore. Ne bi čudilo da Tači sad počne i da lobira za Dačića u Socijalističkoj internacionali, pošto Borisu Tadiću to nije uspelo - rekao je za Danas politički analitičar Dušan Janjić.

Iako je visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton najavila 2. april kao datum završnog sastanka, izvori Danasa ne isključuju mogućnost da se narednog meseca održi i još jedna “svečana“ runda, kojom bi se završio prvi krug “premijerskog“ dijaloga. Prema nezvaničnim najavama, na jesen pod posredovanjem evropskog komesara za proširenje Štefana Filea trebalo bi da se razgovara o dugovima, deobnom bilansu, osiguranju, potraživanjima na osnovu investicija, ratnoj odšteti, penzijama i drugim socijalnim pitanjima.


Obezbediti opstanak Srba

Vlade Srbije saopštila je posle sednice kojom je predsedavao prvi potpredsednik Aleksandar Vučić, zbog Dačićevog puta u Njujork na sednicu SB UN, da se “samo pravednim rešenjem problema na Kosovu i Metohiji može obezbediti trajna stabilnost u čitavom regionu i da je jedinstven stav da Beograd nastavi dijalog s Prištinom, kako bi se u konstruktivnoj atmosferi i bez pritisaka pronašla rešenja koja će obezbediti opstanak i siguran život Srba u južnoj pokrajini i otvoriti evropske perspektive za Srbiju“.


Beogradski mediji prenose Vučićevu izjavu da „predlog o Kosovu nije prihvatljiv za Srbiju i da niko u dijalogu, osim Beograda, nije pokazao spremnost na kompromis“. Vučić je obavestio članove Vlade o sadržaju sedme runde briselskog dijaloga.


Posle prvog zajedničkog obraćanja novinarima od početka dijaloga, Dačić i Tači su istim avionom otputovali iz Brisela u Njujork, na sednicu Saveta bezbednosti, na kojoj će biti razmatran redovan izveštaj generalnog sekretara svetske organizacije o situaciji na KiM.

2024 © - Vesti online