Utorak 19.03.2013.
12:35
D. Dekić - Vesti

Brzo hapse, a sporo optužuju

Inspektorima treba još vremena: Miroslav Mišković
 

On kaže da su neki od slučajeva 24 sporne privatizacije već rešeni i tvrdi da će uskoro početi i sudsko procesuiranje i da očekuje ubrzanje u čitavom tom procesu.

Gde god staneš, aferu posadi

Mesecima se najavljuje rešenje za kriminal u farmaceutskoj kompaniji Galenika, pa u basenu Kolubara. Ministarka energetike Zorana Mihajlović je najavila stop kriminalu u toj oblasti, što se do danas to nije desilo. Ne zna se ni šta je sa aferom Azotara i nezakonitom kupoprodajom pšenice koju su mediji povezivali sa direktorom Srbijagasa Dušanom Bajatovićem. Biznismen Milan Beko je bio na saslušanju zbog privatizacije Luke Beograd, a pominje se i zbog C marketa. Dugo se obećava i razotkrivanje slučaja Razvojne banke Vojvodine.

Na delu se, međutim, pokazuje da nijedna od pokrenutih afera nije dobila sudski epilog. Prvi potpredsednik Vlade Srbije je po preuzimanju funkcije udario prvo na kriminal u Agrobanci, a potom su usledila hapšenja koja su u pritvor odvela i neke bivše ministre.

Malverzacije sa đubrivom iza rešetaka su odvele bivšeg ministra poljoprivrede Sašu Dragina i biznismena Zvonimira Nikezića, a zbog mahinacija u putarskim preduzećima pola godine će sedeti u zatvoru biznismen Miroslav Mišković, njegov sin Marko i njihov partner Milo Đurašković.

U zatvoru su akteri prisvajanja 327 hektara zemljišta, pa ekipa iz TV Duga koja je obmanjivala narod kvizovima, a poslednjih dana je u zaborav pao i narko bos Darko Šarić i obećanje da će završiti iza rešetaka.


Bivšeg ministra Olivera Dulića, prvog iz Cvetkovićeve vlade koji se našao na tapetu istražnih organa zbog afere optički kablovi, više niko i ne pominje. Neki uhapšeni zbog korupcije, poput bivšeg potpredsednika Vlade Jožefa Kase, posle tromesečnog pritvora su osvanuli na slobodi.


Razlog u priličnom raskoraku između hapšenja i procesuiranja, kriminolog Dobrivoje Radovanović vidi u slabosti sistema u Srbiji.

Gde su rezultati: Aleksandar Vučić

- Pokazuje se da ljude prvo hapse, pa onda sledi istraga, pa tek suđenje, umesto da prvo sve malverzacije i korupcije budu dokazane, pa predate tužiocu i da posle hapšenja usledi izlazak pred sud - objašnjava Radovanović kako u Srbiji institucionalni postupak prema osumnjičenima ide obrnutim redom.


Zbog rada "naopačke" dešava se, ističe Radovanović, da prikupljeni dokazi budu loši i slabi, pa osobe koje su zbog malverzacija bile u pritvoru mesecima na kraju završe na slobodi.

Knežević kao primer

O selektivnoj pravdi najmanje prava imaju da govore oni koji su produžavali trajanje pritvora kada im je bilo potrebno - kazao je Vučić. On je naveo primer ministra poljoprivrede Zorana Kneževića koji je u vreme bivše vlasti 13 meseci proveo u pritvoru, a na kraju je pravosnažno oslobođen.

Neki političari tvrde da se vodi selektivna borba, a vicepremijer negira.
- Baš me briga, država će da goni kriminalce, one koji su pljačkali, naš posao je taj da uradimo nešto za građane Srbije - rekao je Vučić.


Bivši kooministar policije u Vladi Srbije, advokat Božo Prelević smatra da kao što opozicija nema dokaz za tvrdnje da se selektivno hapsi, tako je ni vlast nema za priču da je borba protiv kriminala neselektivna.


- To najbolje znaju u policiji, jer oni imaju informacije da li su neke istrage stopirane, a druge isforsirane - kaže Prelević i dodaje da bitka protiv kriminala sada ne deluje ništa više selektivno nego u vreme bivših vlasti.

2024 © - Vesti online