Petak 15.03.2013.
07:14
D. N. Petrović - Vesti

Brak na prvi pogled

Srećni mladoženja Ilija Jelić prenosi nevestu preko praga
 

- Do 20. nisam brinula, a kada je ostao na selu i stasao za ženidbu počele su i brige. Imamo veliko domaćinstvo, dve kuće, ogromno stado krava i ovaca i svu mehanizaciju, valjalo je da Ilija ostane na selu i nastavi porodičnu tradiciju, ali, iako je zdrav i naočit, pametan i dobro situiran, odmah nam je postalo jasno da će ženidba biti problem, jer je naše devojke uhvatila neka čudna moda, svaka hoće u grad, makar tamo i sudove prala, samo da je što dalje od sela - priča Vida.

DOČEK U NOVOM DOMU: Vesta Stajkić po tradiciji ljubi svekru ruku
 


- Nijedna Iliji nije nalazila manu, samo su tražile da ostavi Debelju i da sa njom pođe u grad. Čim bi izašle sa takvom idejom, veza bi odmah pucala, jer se Iliji odavde nije išlo, čekao je dugo pravu priliku i dočekao.


Svoju životnu saputnicu Ilija Jelić je upoznao uoči Nove godine, u porodici Pejanović iz okoline Sjenice, gde je Vesna Stajkić, Srpkinja iz Albanije, rođena u Vraki kod Skadra, bila u gostima kod svoje sestre Dragane, koja se pre dve godine ovde udala.


- Odmah smo se dopali jedno drugom, a Vesni sam dao do znanja da sam seljak, da živim u ne baš pristupačnom selu, da je moje opredeljenje poljoprivreda i da ne nameravam nikuda da idem. Bila je oduševljena, odmah mi je rekla da voli selo, da joj nikakav posao nije stran i težak i da ne bi imala ništa protiv da i ona iz Albanije dođe u naše krajeve - naglašava Ilija i u šali kaže da je Vesna brzo shvatila da se nameračila na dobrog domaćina.

Porodica Matović iz Buđeva ima dve snajke
 


- Razmišljao sam i ranije da se, kad ne mogu Srpkinjom iz mog kraja, oženim Albankom, puno ih je došlo na Pešter i u Starovlaški kraj, sve su se pokazale kao dobre supruge, majke, snajke i domaćice. Kad sam saznao da je Vesna Srpkinja i da su njeni u Albaniji i u vreme Envera Hodže sačuvali svoje korene, nisam ni trenutka razmišljao. Pre veridbe je sledila još jedna provera, iz Skadra su došli Vesnini roditelji i rođaci da vide sa kim će i od čega njihova ćerka živeti. Obradovali su se kada su u toru videli 45 goveda i 100 ovaca, naši bi od svega toga odmah pobegli - uveren je novopečeni muž sa Javora.


Potom je sve išlo brzo i lako, najpre je "delegacija" iz Debelje otišla na prosidbu u Albaniju, u Vraki su ih domaćinski dočekali, a odmah potom i pozvali da sa svatovima dođu po Vesnu.


- Odlično sam se snašla, solidno razumem srpski, moji su me i u vreme najžešćeg progona Srba u Albaniji učili da čuvam svoju veru i naciju i, koliko se u to vreme moglo, i svoj jezik. Otkad je to dozvoljeno išla sam i na časove srpskog - priča snajka Vesna.


Ilija i Vesna planiraju da se venčaju u manastiru Dubnica, građansko venčanje moraće da sačeka sve potrebne papire. Pravu i veliku svadbu planiraju za leto u katunima, gde prostora za šatore i kolo ima do mile volje. Broj zvanica biće neograničen.
 

Trista porodica


Do sada je samo na području Peštera, Golije i Rogozne sklopljeno oko 300 srpsko-albanskih brakova iz kojih je dosad rođeno više od 300 beba. Devojke su uglavnom iz okoline Skadra, ali ima ih i iz okoline Tirane i drugih mesta. Mahom su katolkinje, ali prelaze u pravoslavnu veru. Samo jedna se vratila u Albaniju, jer je muž bio alkoholičar i maltretirao je. Ljumi Milićević iz Gubereva na Goliji je suprug Radoslav tragično poginuo, ali je ona sa dvojicom sinova ostala u Srbiji i nastavila da sa svekrvom čuva i obrađuje porodično imanje.

 

Pilo se i lilo


- Dva dana smo putovali do Skadra i obratno, bilo nas je malo jer je predaleko, ali smo se ljudski proveselili, a pravo slavlje čekalo nas je u selu gde su nevestu, po svim srpskim običajima, dočekali gotovo svi meštani. Pilo se i lilo još tri dana - priča kum Jelića, starina Ilija Todorović iz susednog sela Močioci.

 

Voda iz cisterni


Za koji mesec u Debelji će se još bolje živeti, jer je opština najavila asfaltiranje dela puta do ovog sela. Problem je i voda, svi u selu imaju velike cisterne. Iz opštine Nova Varoš najavljuju da će pomoći i oko izgradnje vodovoda. U selima u Srbiji živi oko 260.000 muškaraca koji su se približili 50. godini, a nisu zasnovali porodice. Pojedine neženje taj životni problem rešavaju tako što devojku koja bi se udala nađu čak u Albaniji. U tome ih već nekoliko godina pomaže humanitarna organizacija Stara Raška koja finansira polovinu troškova.

 

Venčanje preko veze


Po nekim podacima u Srbiji živi oko četvrt miliona muškaraca koji se bliže 50. godini, a nemaju porodicu. U Sjenici je osnovano i Udruženje staroraških neženja, koje pomaže neoženjenim mladićima. Najčešće se žene "preko veze", jer sve Albanke koje dolaze na jug Srbije imaju u tom kraju rođake, komšinice, prijateljice. Dogovor o sklapanju braka često padne posle prvog susreta.

2024 © - Vesti online