Srbima ne daju mira ni na onom svetu
Srbi, raseljeni uglavnom po centralnoj Srbiji, ostali su bez glasa kada su autobusima stigli na pravoslavna groblja u Istoku i Peći. Većina njih godinama unazad nije bila u prilici da precima zapali sveću. Jauk se prolomio grobljem kada su ugledali tužne prizore. U Istoku je više od 100 nadgrobnih ploča siledžijski razbacano, dok je ulaz na gradsko groblje u Peći bukvalno blokiralo brdo nagomilanog smeća. Na jednom od najvećih pravoslavnih grobalja na Kosovu i Metohiji kraj porušenih nadgrobnih spomenika nataložila se gomila papira, plastičnih kesa, flaša, a na pojedinim grobovima se jasno vidi da su vandali razbijali i same kovčege.
Narušen večni mir
Počela obnovaPrištinski paroh otac Stevo Mitrić služio je pomen upokojenima na pravoslavnom groblju u Prištini. Pomen je dat i srpskim vojnicima poginulim u Prvom svetskom ratu. |
Zatečeni prizorom Srbi su u grobnoj tišini zapalili sveće najmilijima, tiho jecajući da je takav vandalizam delo bolesnog uma.
- I najtvrđem srcu je teško da sačuva suze. Ovde leže nečije majke, očevi i preci kojima je narušen večni mir. Za ovakav vandalizam osim snage potreban je i bolestan um. Rušenjem spomenika bezumnici su pokušali da sakriju vekovno postojanje srpskog naroda na ovim prostorima - kaže direktor vladine Kancelarije za KiM u Kraljevu Aleksandar Erac koji je organizovao prevoz za Zadušnice.
Obeležavanje Zadušnica na pravoslavnom groblju u Prištini počelo je incidentom sa čuvarom groblja koji nije želeo da pusti medije da snime dolazak oko 50 Srba iz centralne Srbije i okolnih srpskih sela koji su došli da odaju poštu najmilijima. Groblje u Prištini sistematski je uništavano od 1999. godine, a prizor krvničkog iživljavanja je tek malo saniran.
- Vidite ove porušene spomenike? Ma, ništa nije kako treba, kada ne možeš da se približiš grobovima svojih najmilijih. Ono što pričaju oni na vrhu, to voda treba da odnese, kao što je i do sada nosila - kazala je Sara Trajković iz Prištine.
Nekoliko spomenika je podignuto, a za razliku od ranijih godina počupan je korov, pa su neki od građana bili zahvalni što bar ovoga puta mogu da priđu spomenicima svojih predaka.
Mermer za dvorištaSrbi iz Kosovske Mitrovice, čije se pravoslavno groblje nalazi u južnom delu grada, ubeđeni su da Romi i Albanci koji žive u blizini pljačkaju spomenike i prodaju metalne delove ograda kao staro gvožđe, a da sa mermerom od spomenika popločavaju svoja dvorišta. |
Srbi koji su u subotu ujutru iz severnog dela Mitrovice pod jakim policijskim obezbeđenjem otišli na pravoslavno groblje u južnom delu grada, već su znali šta mogu da očekuju. Godinama unazad gledaju sve žalosniju sliku sada već ostataka polomljenih nadgrobnih ploča, a mnogi od njih su čvrsto odlučili da ostatke svoje familije iskopaju i prenesu na groblje u selu Rudare.
- Groblje je iz godine u godinu u sve gorem stanju. Vremenom su vandali odneli sve što se moglo odneti, prvo biste, slova i brojeve od bronze i mesinga i ograde oko spomenika, a u poslednjem naletu i polomljene delove mermernih ploča - pričaju građani.
Zatiru sve srpsko
Ni generalni sekretar Vlade Srbije Veljko Odalović nije ostao ravnodušan kada je video vandalski prizor na groblju u Kosovu polju gde je došao da zapali sveću rođacima i prijateljima. U januaru je tu porušeno više od 50 nadgrobnih spomenika, a trenutno je više od 70 odsto grobova oskrnavljeno.
Incident u PrištiniČuvar na pravoslavnom groblju u Prištini i ove godine je pravio novinarima problem kada su došli da izveštavaju o Zadušnicama na pravoslavnom groblju u Prištini. On nije dozvolio ulazak ni predstavnicima srpskih niti albanskih medija, a tek posle kraće rasprave je kapija groblja otvorena. Isti čuvar je 2. juna prošle godine pokušao da spreči snimanje i tada je jednom od naših kolega čak i pretio da će se sa njim i fizički obračunati.
|
- Ova slika odvraća sve od namere da se vrate. Porušeni nadgrobni spomenici su najbolji pokazatelj kakav odnos prema Srbima imaju komšije Albanci, ali i privremene institucije samouprave na Kosovu. Mrtvi nisu nikome ništa krivi, ali zatiranje svega što na bilo koji način na ovom prostoru podseća na srpsko i Srbiju je očigledno nečiji cilj - kaže Odalović.
U vandalizmu na srpskim grobljima početkom godine porušeno je više od 140 nadgrobnih spomenika. Za razliku od južnog dela Mitrovice, Kosova polja, Istoka ili Peći, gde nema uopšte ili veoma malo Srba da redovno odlazi i neki način brine o groblju, u Klokotu to nije slučaj. Ipak, osveta za događaje u Preševu ih nije mimoišla. Kao buldožerom je sa zemljom sravnjeno 27 nadgrobnih spomenika. Zato su na Zadušnice mnogi bili iznenađeni kada su zatekli nadgrobne ploče vraćene na mesto i sanirane. Olakšanje se osetilo, ali niko ne može da zaboravi kako je izgledalo te kobne večeri kada se neko svetio mrtvima.
- Te večeri kada smo čuli, pa došli da vidimo šta je urađeno, zatekli smo užasan prizor. I, hvala bogu, vidimo da je sve sanirano. Svi mi smo imali najgore mišljenje o onima što su uradili, to su ljudi koji ne misle dobro ni mrtvima ni živima - priča Dragan Jovanović iz Klokota.
I on, kao i Zoran Svilanović, došao je da iskaže poštu najmilijima.
- Bio sam veoma nervozan kada sam video. Znao sam da će se popraviti. Ako ne bi opština, ja bih popravio. Ne bih dozvolio da na Zadušnice bude srušena nadgrobna ploča.