Četvrtak 07.03.2013.
12:56
D. Dekić - Vesti

Kako da se zaposlite van Srbije?

Uz pomoć Nacionalne službe za zapošljavanje i Ministarstva za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku, možete da napustite Srbiju i obezbedite sebi normalan život
 


Da je odlazak mimo nadležnih organa rizik, objašnjavaju u resornom ministarstvu gde ističu da treba proveriti da li je posrednik preko kojeg idu registrovan za obavljanje ovih poslova. Spisak agencija s licencom i kontakt podacima je na veb-sajtu ministarstva njnjnj.minrzs.gov.rs i Nacionalne službe njnjnj.nsz.gov.rs gde su i ostale informacije o radu u inostranstvu.

U ministarstvu kažu da treba proveriti uslove iz ugovora: da li je obezbeđena zaštita radnika u odlasku, tokom rada i povratku, dozvola za rad i boravak u inostranstvu, troškovi prevoza, zaključivanje ugovora pre odlaska. Kontakt telefon za informacije je 011 2855 242.


- Zainteresovani, pre puta, ako imaju nedoumice, mogu u ministarstvu da provere uslove iz ugovora - rečeno je "Vestima" u ovom resoru.

Korisna iskustva

Na sajtu Infostuda je trenutno 348 oglasa za inostranstvo, a mogu se naći na linku poslovi.infostud.com/?sr=1&n=0&m=226, a telefon za pomoć i instrukcije je 024 650 510. Na linku poslovi.infostud.com/info/iskustva-iz-inostranstva, oni koji rade širom sveta pišu sopstvena iskustva. Taj link je dobra instrukcija, jer se može naći, kako do posla u SAD, do branja voća u Italiji, koliko koštaju stan i hrana u zemljama istočne i zapadne EU...


Idu i preko okeana

Na rad u inostranstvo u 2012. je otišlo 195 lica iz Srbije, od čega u 81 u SAD, 25 u Grčku, 18 u Norvešku, osam u Libiju, četiri u Rusiju, jedan u Italiju, dok je u Makedoniji, posao našlo 58-oro srpskih radnika.
- Kad nam se strani poslodavac direktno obrati, osim detaljnih informacija o mogućnostima i postupku zapošljavanja građana Srbije biva upućen na pomenute nosioce poslova zapošljavanja - kažu u Ministarstvu za rad.


Australijski poslovi iz snova

Buđenje kengura i plivanje s delfinima su u ponudi poslova u Australiji, prenosi francuski list "Kapital". Na spisku je gastronomski izviđač za obilazak i kontrolu australijskih restorana i fotograf za atrakcije u Melburnu. Plata je oko 13.000 evra mesečno. Šanse za dobijanje tih poslova su male jer kada je 2009. agencija za turizam imala sličnu akciju javilo oko 35.000 ljudi iz 200 zemalja širom sveta.


Ugovore o zapošljavanju građana Srbije, od čega je realizacija nekih u toku, licencirane agencije i Nacionalna služba za zapošljavanje potpisale su tokom 2012, sa sedam zemalja: Nemačkom o odlasku lekara različitih specijalnosti i medicinskih sestara, kao i sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima gde su osim medicinske struke traženi konobari i hotelski radnici.

O odlasku lekara je ugovor potpisan i sa Libijom koja traži i hemijske, građevinske i geodetske inženjere, kao i mehaničare. S Katarom je dogovoren odlazak inženjera građevine, a Srbija ima ugovore i sa Saudijskom Arabijom i Ugandom, kao i Kanadom o zapošljavanju doktora veterine i radnika na obradi ribe.

Zapošljavanje domaćih kadrova u inostranstvu se vrši na osnovu prijave i potrebe za zapošljavanjem koja stiže Ministarstvu i Nacionalnoj službi. Među agencijama najveću ponudu ima Infostud, a u toj kompaniji kažu da se na sajtu svakog meseca u proseku postavi između 35 i 40 oglasa za poslove u inostranstvu. Stižu iz Nemačke, Austrije, Italije, Mađarske, Češke, Rusije , ali se sve češće sa daljih destinacija poput Ujedinjenih Arapskih Emirata i Alžira. Regionalna razmena radne snage je odlična, jer tesno sarađuju sa sajtovima mojposao.net iz Hrvatske i posao.ba iz Bosne i Hercegovine.


Ništa nije prepušteno slučaju, jer kako ističu, da bi poslodavci oglasili radna mesta na njihovom net oglašivaču obavezni su da dostave registracione podatke u cilju provere da li firma zaista postoji. 

2024 © - Vesti online