Kineska roba bez carinjenja ulazi u Srbiju?
U pismu se navodi da poslednje dve godine gotovo da ne postoji zvanični uvoz tekstilne odeće iz Kine, a sve to zbog reketa koji sprovode neki carinski službenici koji prihvataju novac za svoje angažovanje.
"Dobrom organizacijom svaki akter uzima svoj deo kolača, a u ovaj kriminal upleteni su: transporteri, špedicije, carinske službe na graničnim prelazima, carinici na konačnom carinjenju, neki sektori i službe...Granična služba je prva stanica na ulazu u Srbiju gde roba može da bude pregledana. Dokumenta koja im se prilažu na granici (faktura, paking lista...) po pravilu nemaju nikakvu vezu sa robom koja se nalazi u kontejneru... Carinici bez pregleda propuštaju kamione i to dobro naplaćuju", navodi se u pismu.
"Transpiorteri menjaju papire na granici, originale bacaju, a lažne prikazuju našoj carini. ..., piše u dokumentu u dokumentu u kome se skreće pažnja i na odgovornost Nadzorne službe - "ona je ta koja odobrava smeštaj robe u carinski nadzor špeditera i to pošto je utvrdila da je "sa robom sve u redu".
"Međutim, pismeni zapisnik o pregledanoj robi daje se, po pravilu, na kraju radne smene, nešto pre 19 časova. Na taj način pripadnici ove službe štite sebe, odnosno imaju sigurnost da je roba koja je istovarena u magacin već odavno kod korisnika, odnosno Kineza", navodi se u pismu koje prenosi "Politika".
U dokumentu se navode i imena špedicija koje učestvuju u nezakonitim radnjama i objašnjava kako su baš one izabrane za ovaj posao.