Brisel: Počeo dijalog Beograda i Prištine
Potom sledi zajednički sastanak Dačić-Ešton-Tači i razgovori o predlogu Beograda da se na Kosovu uspostavi zajednica srpskih opština s izvršnim ovlašćenjima, uključujući policiju i sudstvo. O tome je sinoć u Briselu Dačić razgovarao i sa zamenikom
pomoćnika državnog sekretara SAD Filipom Rikerom, koji je dao podršu evropskim integracijama Srbije i dijalogu Beograda i Prištine.
Zahtev Prištine: Oficir za vezu da ima imunitet kao diplomataObavešteni izvori su Beti preneli da Priština i dalje zahteva da njen "oficir za vezu" u Beogradu ima imunitet sličan diplomatskom i posebno sedište s više ljudi, što bi značilo otvaranje ambasade. Na pitanje da li će u dijalogu u ponedeljak biti reči i o početku delovanja "oficira za vezu" Beograda i Prištine, Maja Kocijančič je uzvratila da je bitno da se svi dogovori sprovode i da na tome rade stručnjaci dve strane u tehničkom dijalogu. U Evropskoj komisiji su stavili do znanja da je dogovor postignut jedino o tome da predstavnici za vezu u dijalogu obe strane budu smešteni u delegacijama Evropske komisije u Beogradu i Prištini, bez državno- diplomatskog statusa. |
Dačić je, kako je rečeno agenciji Beta, na sastanku s Rikerom rekao da je u interesu Srbije da sva otvorena pitanja s Prištinom budu rešena, ali da je za kompromis neophodno da postoji volja i želja obe strane.
Predlog Beograda da srpske opštine na Kosovu dobiju autonomiju i institucionalnu moć da štite svoje interese zasad odbija Priština, koja smatra da srpske opštine mogu imati samo neko "udruženje" bez uloge u političkoj vlasti Kosova.
Savetnik srpskog predsednika Marko Đurić, koji s Dačićem učestvuje u razgovorima u Briselu, posle konsultacije vladinih i državnih zvaničnika Srbije o dijalogu s Prištinom, zatražio je da "u ovom ključnom momentu predstavnici međunarodne zajednice pošalju
poruku Prištini da treba da bude spremna na ustupke kako bi se do kompromisa došlo".
Evropska komisija je saopštila da je cilj dijaloga "normalizacija odnosa Srbije i Kosova". Maja Kocijančič je novinarima uoči nove runde rekla da je "stav oko
dijaloga jasan, a to je da je dijalog u interesu i Beograda i Prištine".
Ona je time odgovorila na pitanje novinara da li će visoka predstavnica EU izvršiti neki pritisak, odnosno predložiti kosovskom premijeru Tačiju da učini korak napred ka nagodbi.
Portparolka Ketrin Ešton je istakla da visoka evropska predstavnica "ima podršku cele međunarodne zajednice". Kosovski premijer Tači je posle prethodne runde dijaloga rekao da bi zajednica srpskih opština mogla da ima nadležnosti za školstvo i zdravstvo, ali je podvukao da Priština traži "rasformiranje bezbednosnih struktura na severu što je pre moguće, i uvođenje reda, zakona i pravnog sistema u sklopu kosovskog zakonodavstva".
Izvori u Evropskoj komisiji su naveli i da se u tehničkoj ravni dijaloga uveliko razgovara i o rešenjima za energetiku i telekomunikacije na Kosovu, prevashodno o pitanjima od interesa za srpsku zajednicu, kao i za Beograd i Prištinu.