Petak 15.02.2013.
03:31
Fonet

Tijanić: Javni servis nije za Srbiju

Najavljuje smanjenje radnika i niže plate na RTS-u: Aleksandar Tijanić
 

Tijanić je u emisiji "Da, možda, ne" na Prvom programu RTS rekao da je predlagao da se naredne četiri godine kompletan javni servis finansira iz budžeta, jer građani ne mogu da plate onoliko novca koliko treba za izdržavanje javnog servisa.


On je naveo da 60 odsto Beograđana plaća TV pretplatu, Novi Sad 55 odsto, dok je na jugu Srbije naplata između 10 i 12 odsto. Tijanić je podsetio da je RTS 2008. godine imala "fantastičnu godinu", kada je snimila 163 epizode domaćih serija po 55 minuta i kada je budžet bio 106 miliona evra.

"Jedan medijski tajkun je jači od zakona"

Govoreći o komercijalnim televizijama, on je naglasio da zakon izrekom zabranjuje da jedan vlasnik ima dve televizijske stanice, a nema čoveka, kako je ocenio, koji ne zna da je jedan medijski tajkun u jednom trenutku imao četiri frekvencije.
Tijanić ne zna zašto bi se cenzurom nazvala pristojnost da u kuću gledalaca ne ulaze programi kao šti su "Preljubnici" ili "Trenutak istine" ili gde voditeljka bez donjeg veša dočekuje premijera.
Neka pravila koja važe za javni servis, važe i za komercijalne stanice, zatražio je Tijanić.

 

"Ove godine imamo 68 miliona, država na poreze uzme 23, za plate ode 25 miliona evra, a ostalo je za struju, vodu, prevoze", precizirao je Tijanić.


On je napomenuo da proizvodnja jedne epizode domaće serije od 55 minuta RTS košta između 80.000 i 100.000 evra, dok komercijalne televizije strane serije kupuju za 3.000 do 5.000 evra po epizodi.


"Četvrta repriza serije "Moj rođak sa sela" tukla je po gledanosti premijeru "Sulejmana" ", naveo je kao primer Tijanić i ukazao da je prikazivanje repriza serija pitanje nedostatka novca. Tijanić je, na primedbe da bi RTS trebalo da radi programe istraživačkog novinarstva poput Insajdera, rekao da ova emisija nije proizvod istraživanja.


"Po sredi je dosije stavljen na uvid, smatra Tijanić, koji takvu vrstu emisije ne bi voleo da potpisuje. "Mi sa drugim sadržajima možemo da budemo najgledaniji, ali to nije trka u gledanosti, već sticaj okolnosti", rekao je Tijanić.


On je istakao da RTS među 10 najgledanijih programa nema nijedan format koji je kupljen u inostranstvu, niti rijaliti program, ali je, uprkos tome, već sedam godina najgledanija televizija u Srbiji.

"Mi štedimo već tri godine, plate dugo nismo povećavali, uštedimo oko četiri miliona evra godišnje, ali nemamo način da zaradimo", rekao je Tijanić. "Čujem da prave neke nove zakone i hoće da daju javnom servisu, suprotno Medijskoj strategiji, da mi brinemo o lokalnim javnim servisima, a mi nemamo novca ni za nas".


Tijanić je zato pesimista, jer predviđa da je ovo poslednja godina u kojoj će RTS biti najgledanija televizija.


"Nemamo novca da kupimo sport, nemamo novca za filmove, nemamo novca za serije, komercijalni mediji pokrivaju Dnevnik i puštaju po dva "Sulejmana", jer tako prodaju svoj informativni program i svoje viđenje sveta i Srbije - ukazao je Tijanić.
- Imam utisak da ovaj režim, posle tri prethodna, želi ozbiljno da reši pitanje javnog servisa", rekao je Tijanić i upozorio na opasnost da se RTS, u suprotnom, pretvori u "malu, negledljivu televiziju sa vremenskom prognozom".


Prema rečima Tijanića, RTS ima 3.300 stalno zaposlenih i 600 honoraraca, ali su projekcije da se broj zaposlenih smanji na 2.999 ljudi, kao i da oni rade jeftinije, kvalitetnije i više.

2024 © - Vesti online