Kinezi preuzimaju primat od Amerike
U studiji se ističe da će interesi pojedinih interesnih grupa sve više nadilaziti interese nacionalnih država, što će dovesti do značajnih promena u načinu upravljanja i vladanja.
"Megagradovi i regionalna grupisanja će najverovatnije preuzimati sve više i više moći, dok će državne vlade i multilateralne institucije sve teže i teže izlaziti na kraj s rasipanjem moći na širu bazu", navedeno je u studiji.
Glavna opasnost za Rusiju je bela kugaOsim Kine, ekonomska snaga Turske, Indije, Brazila, Kolumbije, Indonezije, Nigerije i Južne Afrike će sve više rasti, dok će, kako procenjuju, ekonomska snaga Evrope, Japana i Rusije sve više slabiti. Glavna opasnost za Rusiju je, kako se ističe, bela kuga, jer će ta zemlja do 2030. imati najveće smanjenje populacije, i to za deset miliona. Rusija bi, kako se ističe, mogla zadržati globalnu snagu i uticaj ukoliko bi zadržala sadašnji ekonomski rast i podsticala migraciju u zemlju. |
Rasipanje moći će, prema ovoj studiji, imati uticaja i na globalne odnose. SAD više neće biti supersila, a primat će postepeno preuzimati Kina, koja će, kako procenjuju u SOZ-u, 2030. biti najveća svetska ekonomija.
"Azija će nadmašiti Severnu Ameriku i Evropu i u pogledu globalne moći zasnovane na bruto društvenom proizvodu i u pogledu broja populacije, ulaganju u vojsku, i u investicijama u nove tehnologije", navode u studiji.
Kada se radi o EU, u studiji su data dva moguća trenda - ili će Evropa ići ka većoj centralizaciji i time zadržati veći uticaj na globalne tokove ili će interesi manjih regiona i država prevladati. Ishod trenutne globalne krize će, kako se ističe, dati deo odgovora na ovo pitanje.
Razrađujući osnovnu tezu, u SOZ-u ističu da više neće postojati hegemonija nijedne svetske velesile, a doba američke dominacije, započete posle završetka Drugog svetskog rata, polako se približava svom kraju. Ovaj trend bi, kako se ističe, mogao dovesti do negativnih posledica.
"Ako bi došlo do naglog kolapsa ili povlačenja SAD, to bi verovatno rezultiralo produženim periodom globalne anarhije, jer više neće biti vodeće velesile koja bi SAD mogla zameniti kao garant međunarodnog poretka", navodi se u analizi, ističući da slabljenje američkog globalnog uticaja dovodi i do smanjenja njihove sposobnosti da budu "svetski policajac".
Bliski istok bi mogao ići i u smeru smirivanja, a najviše će zavisiti od budućih kretanja u Iranu - da li će u toj zemlji prevagu odneti demokratske snage zainteresovane za saradnju sa svetom ili režim čiji će interes biti širenje nuklearnih potencijala. Razvoj događaja u Iranu i Severnoj Koreji će, prema njihovom mišljenju, imati ulogu u kretanju budućih terorističkih tendencija.