Četvrtak 07.02.2013.
14:06
Večernje novosti

Crkva neće ugovor s Kosovom

SPC protiv ugovornog odnosa s vlastima u Prištini: Manastir Gračanica
 

Temeljni stav je da bi za Srpsku pravoslavnu crkvu u pokrajini, njen pravni status, hramove i objekte, država trebalo da zahteva međunarodne garancije. Ovo će, između ostalog, biti glavna tema današnje sednice Odbora za KiM Svetog arhijerejskog sinoda, koja će biti održana u Prizrenu.

Izvesno je da će ovo crkveno telo odbaciti deo platforme koju je kao polaznu osnovu za pregovore usvojila Narodna skupština, ali i da će formulisati sopstveni predlog. Sastanku će, pored članova Odbora, prisustvovati i patrijarh Irinej, kao i vladike članovi Svetog sinoda.

"Svetinje da budu branjene međunarodnim konvencijama"

Zaštitu Eparhije raško-prizrenske SPC bi trebalo da traži u okviru propisa koji važe i za sva druga pravna lica na KiM, dok bi svetinje i kulturna dobra bila branjena međunarodnim konvencijama - jedan je od modela budućnosti Crkve na Kosovu koji će u četvrtak biti razmatran u Prizrenu. Ovo rešenje, za mnoge u Crkvi, bolje je nego ”insistiranje na neodrživim pravnim rešenjima”.

U vrhu Crkve ne žele da predviđaju zaključke sednice, ali naglašavaju da predloženo rešenje u rezoluciji ne odgovara interesima ni države ni crkve. Na položaj SPC na KiM u crkvenim krugovima gleda se različito, ali je zajednički stav da bi Crkva u pokrajini trebalo da bude zaogrnuta autoritetom međunarodne zajednice.

"Na sednici će biti do detalja analiziran sadržaj skupštinske rezolucije, a posebno dela koji se odnosi na mogući položaj Crkve", rečeno je "Novostima" u Eparhiji raško-prizrenskoj. "Članovi odbora definisaće svoj predlog koji će dostaviti državnim organima."

Za Crkvu je neprihvatljivo, prema informacijama Večernjih novosti, uspostavljanje ugovornog odnosa između SPC i vlasti u Prištini, što je rešenje po ugledu na status Rimokatoličke crkve u Italiji. Patrijaršija nije zadovoljna ni stavom državnog rukovodstva, koje na neodređen način predviđa uključivanje crkvenih tela u rešavanje budućnosti SPC na KiM.

"Uspostavljanje ugovornog odnosa između Crkve i privremenih institucija u Prištini značilo bi praktično priznavanje jednostranog proglašenja nezavisnosti pokrajine i njene vlade", smatra protojerej Velimir Džomić, iz Pravnog saveta Mitropolije crnogorsko-primorske. Njegova kritička analiza teksta rezolucije i platforme, objavljena na zvaničnom sajtu SPC, biće osnova za formulisanje zvaničnog predloga SPC.

Džomić navodi i da ”vodu ne pije” ni srpski predlog za formiranje dvodome Skupštine AP Kosova i Metohije, sa domom regiona i verskih zajednica, jer je u suprotnosti sa odvojenošću države i crkve, što predviđa Ustav Srbije, ali i propisi Kosova.

2024 © - Vesti online