Subota 26.01.2013.
14:26
J. Arsenović - Vesti

Stolica Prištine u rukama Beograda

PROBNI BALONI: Ivica Dačić i Hajnc Vilhelm

Zbog toga je, smatra on, Srbija izložena tolikim pritiscima da joj se već sada iznudi saglasnost da se Kosovu dodeli stolica u UN.

Kooperativni sagovornici

 

Na pitanje zašto se mentorima kosovskih Albanaca odjednom toliko žuri, Jovanović odgovara:

 

"To nije isplivalo sada samo zato što su u Beogradu sa novom vlašću dobili neshvatljivo kooperativne sagovornike sa kojima valja završiti posao, već i zato što se sa nezavršenom pričom kosovske nezavisnosti otvara Pandorina kutija sa slučajevima secesionističkih pokreta na tlu Evrope, poput Škotske i Katalonije. Zato moraju da dokažu da izdvajanje Kosova nije bio akt secesije, već akt sa kojim se saglasila i Srbija. Ako nešto nije pravno validno, nije ni trajno održivo. To dobro znaju i zato nas i pritiskaju."

Prema Statutu UN, država se prima u članstvo svetske organizacije tako što njen zahtev prvo razmatra Savet bezbednosti. Od 15 država članica SB, najmanje devet taj zahtev mora da podrži, a pri tom da nijedna od pet stalnih članica ne bude protiv. Potom SB upućuje predlog Generalnoj skupštini UN koja dvotrećinskom većinom donosi konačnu odluku o prijemu. Ukoliko najmanje dve trećine država sadašnjih članica UN ne izglasa predlog SB, ništa od članstva.

Prevedeno na slučaj otcepljenog Kosova, brojevi i trenutni odnos snaga u SB i Generalnoj skupštini nisu na njegovoj strani. Od 193 države članice UN, nezavisnost Kosova je do sada priznalo 96 zemalja, tako da i po ovom računu Priština, i pored moćnih zapadnih zaštitnika, nema neophodnu dvotrećinsku podršku, čak i kada bi dobila preporuku SB, što je sada teško zamislivo. U SB UN među pet stalnih članica čija je saglasnost neophodna, nalaze se i Rusija i Kina, države koje nisu priznale Kosovo.

Tu tapiju koju Srbija drži u svojim rukama, lako bi mogla da ispusti ukoliko nastavi sa gubitničkom politikom i neshvatljivim ustupcima, smatra nekadašnji šef jugoslovenske diplomatije Vladislav Jovanović.

- Možemo da računamo da Rusija i Kina neće podržati predlog da se Kosovo primi u članstvo UN i to ne samo zbog principa i poštovanja međunarodnog prava, već i zato što na taj način štite sebe od secesionističkih pokreta na sopstvenoj teritoriji. Ali kada bi Srbija sama dala saglasnost za to, onda ni Rusi ni Kinezi ne bi mali razloga da budu veći Srbi od Srba - objašnjava sagovornik "Vesti" zašto je važno da Beograd ostane nepokolebljiv u stavu da se nezavisnost južne pokrajine nikada ne prihvati i ne prizna.

Šta sada kažu Dačić i Vilhelm

 

Premijer Srbije Ivica Dačić i ambasador Nemačke u Beogradu Hajnc Vilhelm, dvojica zvaničnika koji su prvi javno progovorili o mogućnosti prijema Kosova u UN, juče su ponudili dodatna objašnjenja svojih stavova. Obojica tvrde da pitanje članstva Kosova u UN može biti tema tek u okviru dijaloga o celovitom rešenju kosovskog pitanja.


- Kosovo za sada ne može da dobije samo to, nažalost sve ostalo može, ali ovo ne mogu bez nas - rekao je srpski premijer nakon obilaska nove proizvodne linije Hemofarma u Vršcu u društvu nemačkog diplomate. Ambasador Vilhelm je dodao da je potpuno jasno da će pitanje stolice u UN pre ili kasnije biti stavljeno na dnevni red.

2025 © - Vesti online