Četvrtak 11.02.2010.
16:02
Politika

Niko neće šumarsku platu od 1.000 evra

Šumari s one strane Drine

U šumama na području Kolubarskog i Mačvanskog okruga prava je retkost sresti domaćeg drvoseču, piše "Politika". Taj posao u 99 odsto slučajeva rezervisan je za "strance" s one strane Drine.

Naprosto, sa ovdašnje strane reke niko ne želi motornu testeru ili sekiru u rukama, bez obzira na to što mesečno može da zaradi i više od 1.000 evra u dinarskoj protivvrednosti.

Sve se ovo dešava u vreme ekonomske krize, ali i uz podatak da samo u opštinama Kolubarskog okruga ima evidentiranih 12.000 lica koja traže posao, od kojih je najmanje četvrtina starosne dobi i fizičkog stanja da može uspešno da radi u šumama.

Inženjer Dragić Tomić, rukovodilac korišćenja šuma u JP "Boranja", koje pokriva Kolubarski i Mačvanski okrug, kaže za da je nedostatak radne snage za šumske poslove hroničan.

"Za pošumljavanje, zaštitu i okopavanje šuma, te seču drveta, iznošenje i izvoz oblovine na teritoriji Kolubarskog i Mačvanskog okruga država godišnje izdvaja 100 miliona dinara.

Za sve te poslove raspisuje se tender, ali je uočljivo da se poslednjih godina za pojedine radove niko ne javlja, jer dve privatne firme iz Kolubarskog okruga koje se bave poslovima u šumarstvu jednostavno ne mogu da nađu ljude iz Valjeva i okoline koji bi to radili.

Radna snaga se angažuje sa strane, najviše iz Republike Srpske, i umesto da od državnih 100 miliona dinara veća suma ostane na ovom području - ona se "preliva" preko Drine.

Još jednom naglašavam, poslovi u šumarstvu nisu laki, ali nisu ni loše plaćeni – pa tako drvoseče mesečno mogu da zarade i 1.000 evra, uz obezbeđen smeštaj i ishranu. Međutim, na prste dve ruke mogu se nabrojati ljudi iz Valjeva i okoline koji su zainteresovani za rad u šumi", kaže inženjer Tomić.

"Naše preduzeće, Služba zapošljavanja i Šumarska škola iz Kraljeva, koja je nadležna za obuku i davanje sertifikata, mogli bi zainteresovane da obuče za rad s motornom testerom koja se najčešće koristi u ovim poslovima.

Na evidenciji nezaposlenih, samo u Valjevu, ima 942 nekvalifikovana muškarca u dobi od 18 do 40 godina koji bi mogli da se uključe u obuku za drvoseče i druge poslove u šumi i tako za jedan duži period da rešimo za nas veliki problem, a za njih sigurnu egzistenciju", naglašava Tomić ne pokazujući pri tom preveliki optimizam da će sa ovim planom sve ići brzo i lako.

2024 © - Vesti online