BBC: Srbi uopšte nisu loši momci!
Novinarka Bi-Bi-Si-ja Tamara Šivord u tekstu pod nazivom "Zavodljivi šarm Srbije" predstavila je Guču kao festival kojem nema premca, Mokru Goru kao srpski Aspen, a Kopaonik kao skijašku tajnu vrednu pažnje.ž
"Jedna od najstarijih evropskih zemalja i, možda iznenađujuće, jedna od kulturno najraznolikijih, Srbija se otresa okova parije i polako kreće ka članstvu u Evropskoj uniji", navodi novinarka u tekstu.
Šivordova potom izdvaja Beograd sa splavovima kao odlično mesto za zabavu gde se može čuti sve od ciganske muzike do diska.
Među "biserima" Srbije su, prema mišljenju novinarke Bi-Bi-Si-ja, Đavolja varoš - "jeziva kolekcija 202 kamene piramide koja nalikuje psihodeličnom vesternu", Vrnjačka Banja, jeftino lečilište i dom najvećeg opanka na svetu, Subotica sa Gradskom većnicom nalik Gaudijevim zgradama i bogato ukrašenim gradskim muzejom.
"Mokra Gora je postala srpski Aspen zahvaljujući festivalu 'Kustendorf' i omiljeno stecište glumaca i muzičara sa neobičnim vikendicama i Drvengradom Emira Kusturice", dodaje Šivordova.
Autorka podseća i da je Srbija bila pod Turcima više od 500 godina.
"Turci su ostavili traga u nacionalnim jelima i jeziku, a Novi Pazar je sličan malom Istanbulu od kojeg su svega nekoliko kilometara udaljena neka od najvećih srpskih svetinja, crkva Svetog Petra iz 9. veka i Sopoćani iz 13. veka", navodi se u tekstu.
Kopaonik je predstavljen kao ski-centar bez premca u Srbiji, zahvaljujući 200 sunčanih dana i snegu koji traje od novembra do maja i cenama za trećinu jeftinijim od aranžmana u Francuskoj.
Nacionalni park Fruška Gora takođe je izdvojen zahvaljujući zelenim poljima, starim vinogradima i 16 manastira izgrađenih još krajem srednjeg veka.
Autorka navodi da Frušku Goru zovu draguljem Srbije, a barokne Sremske Karlovce smatra sjajnim mestom za probanje kulinarskih i kulturnih specijaliteta, dok "Egzit" izdvaja kao nadaleko čuveni festival.
"Srbi su u Holivudu glavni negativci, ali svaki posetilac koji se isteturao iz zemlje pet kilograma teži (uz herojsko preživljavanje mamurluka) zna da to nije slučaj. Srbi su veoma gostoljubivi, iako još uvek nisu ovladali 'blagim' pritiskanjem da probate rakiju i masna jela", zaključuje novinarka.
"Ako domaćin počne da vam utrpava džem u usta, nemojte paničiti. To radi da bi vam 'zasladio' posetu."