Sreda 23.01.2013.
17:58
Beta

Naočare koje zbunjuju sigurnosne kamere

Infracrveni zraci bezopasni za oko, a "ubitačni" za kamere
 

One imaju ugrađen izvor infracrvene svetlosti koji zbunjuje softver, a koji je bezopasan po vid. Bezbednosne službe, prodavnice i društvene mreže sve česće se služe softverom za prepoznavanje lica.

Profesor instituta Isao Ečizen rekao je da se, sa napretkom te tehnologije na sajtovima kao što su Gugl imidžis, Fejsbuk i slični, pojavila potreba za osnovnim merama protiv narušavanja privatnosti koje predstavljaju tajno snimljene fotografije, ili one na kojima je neko snimljen nenamerno.

Gotovo infracrvena svetlost, kako je rekao, ometa snimak bez uticaja na ljudski vid", rekao je profesor. Ona kaže da će se naočare, koje su povezane sa džepnom jedinicom za napajanje, prodavati po razumnoj ceni.

Postoji, međutim, i jednstavnija alternativa. Posao će obaviti i teška šminka ili maska, kao i naginjanje glave pod uglom od 15 stepeni - što softver interperetira kao da lice ne postoji, navodi se u onlajn uputstvu koje je izdala hakerska grupa Anonimus.

Posle kritika irskog komesara za zaštitu podataka, fejsbuk je u septembru isključio alatku za prepoznavanje lica koja je nagoveštavala kada su evropski korisnici te društvene mreže bili tagovani na fotografijama.

U novembru se ispostavilo da pojedine lutke za izloge sakupljaju informacije o mušterijama putem softvera za prepoznavanje lica. Manken EyeSee prikuplja podatke o godinama, polu i rasi prolaznika pomoću kamere skrivene iza jednog oka.

2024 © - Vesti online