Okončana talačka kriza u Alžiru
Alžirska agencija APS je javila da su specijalci upali u postrojenje u saharskoj pustinji, navodi Bi-Bi-Si, prenoseći da nacionalnost ubijenih taoca za sada nije poznata.
APS je prethodno javila da je, od početka operacije oslobađanja, ubijeno 12 alžirskih i stranih radnika. Za sada nije poznata sudbina oko 30 stranih radnika, od kojih je desetak iz Velike Britanije, navodi britanska medijska kuća.
Neposredno pre početka konačne akcije snaga bezbednosti, vođa otmičara Abdul Rahman el Nigeriji, rekao je da alžirska vlada treba da izabere da li će pregovarati sa o otmičarima, ili će pustiti da taoci umru. Kako je zapretio, oblast u kojoj se drže taoci je puna postavljenog eksploziva i zarekao se da će ceo kompleks dići u vazduh u slučaju da alžirska vojska primeni silu.
Prema jučerašnjim informacijama do sada je oslobođeno ukupno 573 Alžirca i oko 100 od 132 otetih stranaca.
Plinsko polje Amenas nalazi se u mestu Tiganturin, oko 40 kilometara od grada In Amenas, i oko 1.300 kilometara jugoistočno od prestonice Alžira.
Veliki broj zemalja, među kojima su najglasnije Velika Britanija i Japan, oštro je osudio nezadovoljstvo načinom rešavanja talačke situacije, posebno preduzete akcije koja je sprovedena bez ikakvih konsultacija i koja je rezultirala velikim brojem žrtava.
Najmanje jedan Amerikanac je poginuo u akciji spasavanja, ali još nije poznat uzrok smrti. Juče je, na ponudu napadača da dvojicu Amerikanaca zamene za dvojicu ljudi koji su u američkim zatvorima, portparolka Stejt departmenta Viktorija Nuland rekla je da "SAD ne pregovaraju sa teroristima".
Iz Pariza su ranije rekli da u postrojenju više nema državljana te zemlje. Jedan Francuz je poginuo u akciji spasavanja, dok su trojica oslobođena. Norveška kompanija "Statoil" saopštila je da su još dva njihova radnika oslobođena, što znači da se za još šest traga.
Uzimanje talaca u gasnom potrojenju na jugu Alžira i napad "iz mržnje" oštro je osudio Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija.
"Savet bezbednosti najoštrije osuđuje teroristički napad na lokaciji Ain Amenas u Alžiru", piše u saopštenju koje je usvojilo to petnaestočlano telo.
Savet poziva države članice UN da "aktivno sarađuju sa alžirskim vlastima".
U saopštenju se ističe i da se prilikom akcija u borbi protiv "terorizma" moraju poštovati "međunarodni zakoni" u oblasti "ljudskih prava i izbeglica".