Petak 18.01.2013.
13:50
Beta

"Srbi nisu opozicija samo zato što su Srbi"

 Srbi u Crnoj Gori treba da prestanu da budu opozicija samo zbog toga što su Srbi
 

Nova srpska demokratija je ocenila da je izjava Nikolića više savet nego poziv da ta i druge stranke iz tog korpusa promene politiku.

Predsednik opozicione, vanparlmantarne, Srpske sloge Dobrilo Dedeić je, međutim, kazao da "Srbi u Crnoj Gori ne treba da po svaku cenu slušaju vlast iz Beograda, već da rade u korist svojih interesa".

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić koji boravi u prvoj posei Crnoj Gori od stupanja na tu dužnos razgovaraće sa predsednikom Crne Gore Filipom Vujanovićem, u Predsedničkoj rezidenciji na Cetinju, a sastaće se i sa predsednicima Skupštine i Vlade Crne Gore Rankom Krivokapićem i Milom Đukanovićem.

Predviđen je i susret Nikolića sa predsednikom Nove srpske demokratije Andrijom Mandićem.

Suštinski pozitivni preokret u međudržavnim odnosima Crne Gore i Srbije, nakon crnogorskog referenduma, najavljen je u novembru 2011. kada su se, u Podgorici, sreli predsednici Demokratske partije socijalista (DPS) i Srpske napredne stranke (SNS) Milo Đukanović i Tomisalv Nikolić.

Đukanović i Nikolić su tada ocenili da su DPS i SNS "politički prijatelji". "Mi ćemo voditi dve države koje treba da sarađuju, a ne da se svađaju", kazao je tada Nikolić.

U Crnoj Gori su tada na posebno dobar odjek naišle Nikolićeve reči da Crnogorci u Srbiji i Srbi u Crnoj Gori treba da imaju takav status da budu zadovoljni državama u kojima žive.

Povoljan politički gest prema Crnoj Goti, kako se često navodi u Podgorici, učinio je i bivši predsednik Srbije Boris Tadić, time što je odmah nakon referenduma, došao u Crnu Goru i čestitao obnovu državne nezavisnosti.

Međutim, u kasnijem periodu bilo je nekoliko zahlađenja u odnosima Crne Gore i Srbije, a posebno kada je Vlada Crne Gore, u jesen 2008. godine, priznala nezavisnost Kosova i u januaru 2011. godine, kada su uspostavljeni diplomatski odnosi Podgorice i Prištine.

2024 © - Vesti online