Petak 18.01.2013.
01:04
Đ. Barović - Vesti

Policiju čekala zaseda

Albanci ne haju za zahteve države: Spomenik teroristima u centru Preševa i dalje stoji
 


Izvor "Vesti" iz Vojno-bezbednosne agencije Vojske Srbije tvrdi da su Albanci iz Preševa, taj plan potvrdili prekjuče, na sastanku sa Hašim Tačijem, premijerom samoproklamovanog Kosova.


Ovaj plan je zaživeo u utorak, kada su započele 24-časovne "nevidljive straže" oko spomenika, ali i svih ključnih tačaka u Preševu.

- Čuvari su opremljeni radio stanicama i imaju zadatak da alarmiraju stanovništvo na svaku aktivnost policije ili Vojske Srbije. Jedan od "čuvara" se čak nalazi u zgradi Opštine Preševo i odatle osmatra situaciju. Na najmanju "opasnost", na trgu centru Preševa trebalo bi da se pojavi najmanje 10.000 Albanaca koji će onda pokušati da izazovu reakciju policije i to predstave kao još jedan brutalni obračun države Srbije prema svojim građanima - tvrdi ovaj izvor.

Srbi strahuju: Stojanče Cvetković

Prema pisanju pojedinih medija, Albanci su angažovali čak i nekoliko snajperista koji se nalaze na okolnim zgradama sa zadatkom da "po cenu života" spreče uklanjanje spomenika.


Reporteri "Vesti" juče su, uoči današnjeg "Dana D", za kada je zakazano rušenje spomenika, stigli u Preševo. Na ulicama u samom centru je gužva, a oko spomenika je bilo stotinjak meštana koji znatiželjno prate razvoj situacije, međutim pokazalo se da je priča o snajperistima čista izmišljotina.


Mediji su tokom prepodneva izvestili da je navodno postignut sporazum tako što bi spomenik bio izmešten u džamiju koja se nalazi na samo dvadesetak metara od spomenika, ali predsednik opštine Preševo Ragmi Mustafa je poručio "da nema ništa od pomeranja spomenika".


S druge strane, na jučerašnjoj, vanrednoj sednici Skupštine ovog grada je od države zatraženo da se spomenik legalizuje.


"Na sastanku smo razmotrili i nalog inspekcije Ministarstva pravde Srbije koji je stigao u opštinu Preševo da spomenik OVPBM bude uklonjen. Na taj nalog imamo prava žalbe, a sve opštine u Srbiji imaju zakonsko pravo da legalizuju spomenike na svojoj teritoriji i to su učinili i odbornici SO Preševo", kazao je Musliju.


U gradu u kome je, prema nezvaničnim procenama, oko 30.000 Albanaca, živi i oko blizu 3.000 Srba. Većina sa zebnjom očekuje uklanjanje spomenika verujući da će to zasigurno proizvesti nasilje.


- Nijedna srpska porodica se za sada nije iselila, ali nije nam svejedno. Trudimo se da srpska zajednica ni na koji način ne da povoda da bude uzrok problema. Naravno da želimo da ovaj spomenik bude uklonjen, ali smatramo da država mora preduzeti sve da sve prođe bez problema - kaže Dragoljub Filipović, predsednik lokalnog odbora SPS-a.

Na ploči isklesana imena poginulih pripadnika OVPMB

Filipović je jedan od retkih Srba koji želi javno da se oglasi, ali i da upozori da bi moglo da dođe do eskalacije nasilja.


- Činimo sve da mi ne budemo problem, ali se plašimo šta će se dogoditi kada spomenik bude uklonjen. Nažalost, bojimo se da će se prvi na meti naći naši sakralni objekti i spomenici na grobljima. Ponoviće se scenario kao u Kosovu Polju - kaže Filipović.


Jedan od starosedeoca Preševa, 65-godišnji Stojanče Cvetković se plaši da bi njegova kuća bila prva na udaru albanskog gneva.


- Moji su u Preševu 100 godina, kuća se nalazi na nekih 200 metara od spomenika i lagao bih kada bih rekao da ne strahujemo. Čekam da mi se vrate unuke koje su kod ujaka Slađana Mitića u Švajcarskoj, a ako se situacija iskomplikuje privremeno ćemo se iseliti u Vranje - rekao je Cvetković.

Pozivi iz dijaspore

Dragoljub Filipović, predsednik lokalnog odbora SPS-a kaže da se zbog novonastale situacije svakodnevno čuju sa brojnim rođacima i prijateljima širom dijaspore.
- Dnevno zovu i po nekoliko puta plašeći se za našu sudbinu, a zovu najviše iz Švajcarske, Nemačke, Švedske i Francuske. Naravno da nam njihova briga mnogo znači i da ćemo upravo u dogovoru sa njima odlučuti šta i kako dalje.


Spomenik palim borcima

Na samo desetak metara od spomenika pripadnicima OVPMB nalazi se Spomenik palim borcima NOB-a koji su tokom Drugog svetskog rata stradali od fašista i balista. I, dok je prvi u mermeru, ovaj drugi je gotovo potpuno ruiniran.


Napeto na ulicama

Situacija u Preševu je napeta, ocenjuje Belgzim Kamberi, predsednik lokalnog Odbora za ljudska prava.
- Veliki broj policajaca raspoređen je na ulicama Preševa i ima ih na svakom ćošku, a takođe je i nekoliko patrola bilo oko spomenika u centru grada. Iz razgovora sa ljudima sa kojima sam pričao zaključujem da su svi veoma zabrinuti. Ne dopadaju mi se priče i pitanja od pre nekoliko godina, a to su da li će biti rata i proterivanja. Mnogi o tome razmišljaju i prosto se u vazduhu oseća neka napetost - kaže Kamberi.

2024 © - Vesti online