Vraćaju i pacijente sa overenom knjižicom
Zdravstveni radnici kažu da su u ovakvim situacijama nemoćni: ako pacijenta prime, Republički fond zdravstvenog osiguranja vrati fakturu, pa troškove pregleda snosi sama zdravstvena ustanova. A, ako i prihvate taj rizik, pacijent na isti problem nailazi u apoteci jer ne može da podigne propisanu terapiju na recept.
- Sa tim problemom se od početka godine suočavamo svakodnevno - rekla je za ”Večernje novosti” dr Slavica Kalezić Milošević, direktor Doma zdravlja Palilula. - Zvali smo našu matučnu filijalu RFZO na Paliluli, ali oni ne mogu da reše problem.
U RFZO ”Večernjim novostima” je rečeno da je mogućnost da se direktno povežu na bazu osiguranika RFZO i tako imaju ”onlajn” pristup ažuriranim podacima o važećim zdravstvenim knjižicama, počevši od prošle godine do sada, iskoristilo više od 60 ustanova. A, u Srbiji samo domova zdravlja ima - 167.
Početak godine dodatan problemDoktorka Slavica Kalezić Milošević kaže da je ovakvih problema ”zbog neažuriranja podataka” bilo i ranije: - Obično to počne pred kraj godine i traje skoro do polovine februara ili početka marta. Pretpostavljam da je, ipak, potrebno neko vreme da se u bazu unesu podaci o uplati doprinosa za zdravstvo za sve osiguranike. |
- Mesečno se obavi oko milion provera - istakla je Sanja Mirosavljević, savetnik za medije direktora RFZO. - Do sada nije bilo većih primedbi na korišćenje ovog servisa. U svakom slučaju, veliko interesovanje ustanova postoji i RFZO očekuje da će se ove godine i broj korisnika, i broj provera podataka duplirati.
U RFZO tvrde da su trenutno podaci ažurirani sa jučerašnjim danom, što u stvari znači da ako je neko danas overio knjižicu, elektronski će to biti vidljivo tek sutra. Radi se, kažu, na tome da se vreme ažuriranja skrati, recimo na jedan sat.
- Dok se to ne desi, zdravstvenim ustanovama skrenuta je pažnja da knjižice koje su overene, a kompjuterska provera pokazuje da nije plaćen doprinos, ne odbijaju - kaže Mirosavljevićeva.
U domovima zdravlja, međutim, tvrde da uplate doprinosa nisu dnevno ažurirane u bazi RFZO.
- Problem se pojavio nekoliko dana pre Nove godine i još nije rešen - rekla je za ”Večernje novosti” dr Nevenka Dimitrijević, lekar u Domu zdravlja Voždovac i predsednik Saveza sindikata lekara i farmaceuta Srbije.
- Pacijenti donesu uredno overenu knjižicu, ali program pokazuje da navodno nisu platili doprinos. Među njima ima i penzionera kojima je trajno overena knjižica. Kada su u pitanju akutna stanja, mi i takve pacijente primimo, bez obzira na to što nam RFZO neće priznati pregled. Ali, sem ambulantne terapije, oni ne mogu da dobiju u apoteci nijedan lek, i sve moraju da kupe.