Subota 12.01.2013.
12:01
N. S. Preradović - Vesti

Dijaspora vraća dugove matice

Mlađen Kovačević, ekonomista
 

Dosad smo uzimali nove kredite da bismo vraćali javni dug. Hoćemo li nastaviti sličnu praksu i u 2013. godini?
- Nema nam druge, samo što ćemo ove godine za servisiranje javnog duga morati da izdvojimo više od četiri milijarde evra. Osim kredita, u servisiranju javnog duga pomažu i doznake naše dijaspore, jer se devize, koje rođaci šalju rodbini u Srbiju, menjaju u menjačnicama i bankama, tako da država od njih ima koristi. Na žalost, prošle godine došlo je do pada iznosa doznaka koje dijaspora šalje, a s obzirom na krizu u EU slična situacija biće i ove godine.

Mladi beže iz zemlje

Da naša nevolja bude veća, Srbija pada i na rang-listama zemalja po intenzitetu odliva "mozgova", kvalitetu obrazovanja, obuke zaposlenih uz rad, stanju u istraživačko-razvojnom radu i nauci uopšte. Srbija je sada evropski rekorder i po stopi nezaposlenosti mladih ljudi. Mladi ljudi beže i taj trend će se nastaviti, kaže dr Kovačević.

Gde ćemo tražiti nove kredite?
- Evo u Moskvi smo uzeli 800 miliona dolara kredita za Železnice, a Mlađan Dinkić, ministar finansija, traži novi kredit od milijardu dolara od Rusije. Osim toga, MMF nam je obećao 400 miliona dolara kredita od Svetske banke ukoliko potpišemo sporazum u martu. Srbija će nastaviti da prodaje državne zapise u inostranstvu, što nije ništa drugo nego novo zaduživanje. Dakle, krediti sa svih strana, to je naš moto - zadužiti se što više.


Ministar Dinkić je izjavio da će ova godina biti prelomna za Srbiju i da će nam izvoz porasti za 25 odsto, odnosno na 11 milijardi evra. Koliko je to realno?

- Nije realno uopšte. Ministar Dinkić očekuje da će ova godina u poljoprivredi biti rodna, jer teško je očekivati dve sušne godine zaredom. On očekuje i porast izvoza automobila, ali sve to neće povećati bogzna kako naš izvoz. Dinkić nastavlja po starom - "obećanje ludom radovanje". Šta je on sve obećavao za proteklih 10 godina, pa ništa. Međutim, on suvereno vodi ekonomski deo vlade, i tu ima odrešene ruke. Mislim da će u 2013. godini nastaviti da zadužuje zemlju.

Unuci će plaćati danak

Zbog pogrešnog modela reformi i kratkovidosti vođa ekonomskih reformi i vrlo neracionalnog trošenja ogromnog deviznog priliva od 2001. do 2012, po svim osnovama, Srbija je dopala u položaj strašne zavisnosti od priliva stranog kapitala. Danak će plaćati ne samo naša deca, već i unuci, kaže dr Kovačević.

Ove godine imali smo pad privredne aktivnosti od dva odsto, a u 2013. prognozira se rast od dva odsto?
- Mislim da je pad privredne aktivnosti u ovoj godini bio tri ili četiri odsto, pa i ako ove godine bude rasta od dva odsto nismo ništa značajno učinili. Samo je problem što dramatičnom ekonomskom situacijom niko neće da se bavi.


Nezaposlenost u Srbiji od 28 odsto je rekordna. Hoće li se povećavati?
- Bojim se da hoće, jer će morati doći do otpuštanja u državnoj administraciji. Teško da će u opusteloj privredi biti novih zapošljavanja. Standard nam je drastično opao, a u ovoj godini biće još teže.


Političari stalno obećavaju život po standardima EU?
- Političari obećavaju nerealno. Princip je - obećajte što više, da se svidite i narodu i EU. Nažalost, naši zakoni su i dalje u suprotnosti s evropskim, nacrte pišu
nazovistručnjaci, u parlamentu se glasa po automatizmu, niko nikom neće da se zamera.


Kao da tumaramo u začaranom krugu?
- Godinama smo više trošili nego što smo zarađivali. Bilo je fabrika za prodaju, stizale su donacije. Sada toga više nema. Sada svi pozivaju na štednju. Ali, kako da penzioneri sa onako skromnim penzijama stežu kaiš? Zdravstvo nam je u kolapsu, i školstvo, pa kako onda da još smanjujemo troškove? Tako padamo u začarani krug. Štedeti moramo, a nemamo od čega.


Da li je Srbija izbegla bankrot?
- Samo privremeno, pravi problemi tek dolaze.

2024 © - Vesti online