Sreda 09.01.2013.
14:13
B. Đokić - Vesti

Saobraćajke uzele preko 600 života

Stojadin Jovanović, direktor Agencije za bezbednost saobraćaja
 

Koliko je ljudi tokom 2012. godine nastradalo na srpskim putevima?
- Za prvih 11 meseci prošle godine poginule su 624 osobe na putevima. To je smanjenje od sedam procenata u odnosu na prethodnu godinu, kada je bilo 673. Iako je to i dalje veliki broj, treba podsetiti da je pre donošenja novog zakona, koji je počeo da se primenjuje 2010. godine, godišnje na putevima ginulo od 900 do 1.100 ljudi.

Dijaspora bez sankcija

Da li će se i kada kazne koje vozači sa stranim oznakama naprave u Srbiji naplaćivati u državama u kojima žive?
- Ova vrsta kažnjavanja još nije profunkcionisala ni u svim državama EU. Prevashodno ćemo praviti međudržavne sporazume sa okolnim državama, Mađarskom, Hrvatskom, BiH, Crnom Gorom i Makedonijom, jer iz njih je najviše vozača koji prolaze kroz Srbiju. Sa svakom državom treba praviti poseban sporazum, a tek onda na red dolaze zemlje EU.

Koliko se situacija na putevima promenila za tri godine primene Zakona o bezbednosti saobraćaja?
- Spaseno je mnogo života, pa sadašnji broj od oko 700 poginulih na godišnjem nivou, treba uporediti sa brojkama od pre dve decenije, kada je godišnje u Srbiji ginulo od 1.400 do 1.700 osoba. Za prvih 11 meseci prošle godine imali smo 34.140 saobraćajnih nesreća, u odnosu na 39.140 za isti period prethodne godine, kao i 16.928 povređenih.


Iz svakodnevnih izveštaja stiče se utisak da sve veći broj mladih gine na putevima. Kako to sprečiti?
- Ako pogledamo statističke podatke, videćemo da to nije tačno. Sa druge strane, uvedene su takozvane probne vozačke dozvole. Uz njih novi vozači moraju da upravljaju vozilom uz pratnju iskusnih vozača, da idu manjom brzinom nego druga vozila, nikako ne smeju da koriste alkohol. Ova koncepcija se nedovoljno primenjuje, nema adekvatne kontrole i nadzora roditelja, koji treba da obrate pažnju na decu od 17 do 18 godina, koja tek sedaju u automobil. Uticaj porodice mora da bude u ovim slučajevima mnogo veći i da se razvije svest da je opasno kršiti ove propise i da to nije slučajno predviđeno zakonom.
 

Ko ne plati kaznu, ostaje bez pasoša

Najavljuje se da oni koji ne plaćaju kazne neće moći da registruju svoja vozila?
- U pripremi je novi zakon o prekršajima. Njime će biti predviđeno brže kažnjavanje, pa onaj ko ne plati kaznu za saobraćajni prekršaj, neće moći da ostvari druga prava. Tu se misli na registraciju automobila, neće moći da dobije pasoš, ličnu kartu ili produži vozačku dozvolu, dok ne plati kaznu.


Šta treba promeniti da bi se smanjila stradanja na srpskim putevima?

- Najvažnija je kontrola puteva. Treba povećati broj mesta sa automatskom kontrolom vozila i video-nadzorom. Koridore kroz Srbiju i tranzitne pravce treba potpuno opremiti video-nadzorom. Niko više ne ide kroz Beograd žutom trakom preko Brankovog mosta ili pored Sajma, jer tamo postoji ovaj sistem. Ideje koje se pojavljuju da se ukine obavezno korišćenje svetala tokom dana, neće poboljšati bezbednost.

2024 © - Vesti online