Petak 04.01.2013.
08:46
N. S. Preradović - Vesti

Srce nacije staje na 15 minuta

 

Od metalnih stentova prethodne generacije razlikuje se po tome što se posle dve godine razgrađuje, ostavlja zdrav krvni sud i otklanja najčešći uzrok infarkta. Novu metodu lečenja primenio je tim kardiologa beogradskog Instituta Dedinje. Pacijentu, kojem je pre pet godina ugrađen metalni stent, lekari te ustanove do sada su ugradili pet implantata. Stoga je nova metoda pravo rešenje jer ni običan stent ni bajpas ne bi pomogli lečenje oštećenja prednje arterije.
 

- Za razliku od klasičnih stentova, ovaj je idealan da se ugradi kod mladih ljudi, gde očekujemo ponovne intervencije na krvnom sudu i kod distalnih lezija, gde su lezije praktično pri kraju krvnog suda i nepogodne za bajpasiranje ili metalni stent - kaže interventni kardiolog Instituta Dedinje Ljupče Mangovski.

Ljupče Mangovski

Reč je o četvrtoj generaciji stentova, novom iskoraku u lečenju koronarnih bolesti. Iščezavanje implantata vraća prirodnu funkciju krvnom sudu, ostavlja mogućnosti lečenja ubuduće i primenu novih hirurških procedura.

Upravnik Službe za invazivnu kardiovaskularnu dijagnostiku i terapiju na Institutu Dedinje Dragan Sagić kaže da je stent metalna spirala koja se unosi u krvni sud na balonu i preko nje je nanet lek.
 

- Radi se o jednom posebnom nosaču koji ima na sebi lek i taj nosač nestaje za dve godine. Suštinska prednost ove metode je da pacijent posle dve godine praktično na mestu gde je lečio stenozu krvnog suda koronarne arterije nema više nosača - objašnjava dr Sagić.
 

Srbija je na trećem mestu u Evropi po smrtnosti od bolesti srca.

- Imajući u vidu da u Srbiji svakih 15 minuta jedna osoba umre od posledica bolesti srca ili krvnih sudova, bitno je stalno podizati svest ljudi o važnosti i značaju prevencije kardiovaskularnih bolesti - ukazali su lekari sa Instituta za kardiovaskularne bolesti Vojvodine povodom Svetskog dana srca.
 

Ubice broj jedan


Oko 57 odsto svih smrtnih slučajeva u Srbiji posledica je bolesti srca i krvnih sudova, izjavila je dr Nevena Karanović, državna sekretarka Ministarstva zdravlja Srbije.

 

- Infarkt i šlog su ubice broj jedan, odgovorne za smrt 17,5 miliona života u svetu svake godine, a od tog broja oko 80 odsto u nerazvijenim zemljama i zemljama u razvoju.

2024 © - Vesti online