Subota 29.12.2012.
12:01
N. S. Preradović - Vesti

U Novu godinu sa starim obmanama

Aleksandar Stevanović, ekonomski analitičar

Ministar ekonomije i finansija Mlađan Dinkić obećao je za narednu godinu izvoz od 11 milijardi evra?

- Mislim da bi Dinkićev resor trebalo zvati Ministarstvo za ekonomiju, finansije i optimizam. Slično je bilo i sa obećanih 1.000 evra za akcije, a na kraju građani nisu dobili ni deseti deo. Dinkićev optimizam je potpuno nerealan, mislim da 95 odsto građana zna da su njegova obećanja nerealna. Međutim, on je ubedljivo najsposobniji političar u zemlji jer sa malom podrškom za izborima uvek dobije jako važnu ulogu u svakoj Vladi.


Da li Srbiji preti bankrot?
- Mi se stalno zadužujemo, i to po kamatama od, recimo, pet odsto što je za naš rast društvenog proizvoda jako visoko. U ovoj našoj zemlji čak 30 odsto budžeta ode na penzije. Niko ne priča o tome, ali se priča o višku državnih službenika. U redu, njih je zaista previše, ali se skreće pažnja sa bolne teme kako iz budžeta finansirati penzije.

Moglo bi biti bolje

- Pad poljoprivredne proizvodnje se odrazio na bruto društveni proizvod. Imali smo i političke turbulencije koje su investitore držale po strani od Srbije. Naredna godina bi mogla biti bolja, i to iz prostog razloga što nećemo imati dve loše poljoprivredne godine. Ne verujem ni da poslovno okruženje može biti bitno gore, niti da ova Vlada može voditi goru politiku nego što ju je vodila Cvetkovićeva - smatra Stevanović.

Nezaposlenost je dostigla čak 28 procenata. Ima li rešenja na vidiku?
- Ta cifra jeste velika, ali nije potpuno verodostojna. Mnogo je ljudi koji rade na crno, pa samim tim nisu nezaposleni. S druge strane, imate ljude koji redovno idu na posao ali ne primaju platu. Problem je države što ne može da se izbori sa radom na crno, što šteti i radnicima i poreznicima.


Na našu ekonomsku situaciju dosta utiče i politika?
- Mi nikad nismo izgradili sistem vladavine institucija. U tome je naš problem i on je od velikog uticaja na biznis.


Poskupljenja su svakodnevna, a najavljuju i nova?
- Rast cena u dinarima posledica je relaksiranije monetarne politike. Sa inflacijom, koja proteklih deset godina prosečno iznosi deset odsto, centralna banka se može izboriti. Posledice bi bile kratkoročne, kroz smanjenje privredne aktivnosti, jer bi zaduživanje bilo skupo. Na duži rok, takva borba sa inflacijom bi se isplatila jer je stabilnost valute za privredu jedne zemlje veoma važna. U takvim okolnostima i srpska privreda bi bila fleksibilnija.
 

Uzaludan trud

Kosovo i borba protiv korupcije su prioritet ove Vlade, šta očekujete?
- Mislim da je ova Vlada Srbije mnogo spremnija da se suoči sa kosovskim pitanjem od prethodne i da gleda kako da se što bezbolnije izvuče iz postojeće, preuzete situacije. Što se tiče borbe protiv korupcije, to je dobra stvar, ali će im popularnost biti kratkog veka ukoliko ne bude potvrđena na sudu, odnosno ako ne bude sankcija za one koji su ogrezli u korupciji i kriminalu.

2024 © - Vesti online