Četvrtak 27.12.2012.
08:00
rts rs

Đumbir, lek na prazničnoj trpezi

Na prazničnom spisku namirnica trebalo bi obavezno da bude i đumbir. Osim što je prijatnog i osvežavajućeg ukusa, ova biljka višestruko blagotvorno deluje na organizam.
 

Koren biljke poreklom iz Azije, našao je svoje mesto u većini svetskih kuhinja. Našoj su svakako najbliži kolačići u koje se dodaje đumbir u vidu začina.

Ukiseljeni đumbir

Mladi đumbir uglavnom se kiseli i koristi u pripremi jela, ali se takođe može skuvati i ukusan čaj od očišćenog, isečenog korena u kombinaciji sa sokom od limuna ili narandže i dodatkom meda.

Ovakav napitak posebno deluje i na cirkulaciju skalpa, ali i perifernih delova tela, pa ga pripadnice lepšeg pola rado koriste u borbi protiv celulita.

Kao začin, najčešće je korišćen u kineskoj, japanskoj i indijskoj kuhinji, dodajući jelima određenu dozu svežine, ali i ljutine.

Od njega se prave razni kolači i grickalice, ali i pivo i vino, posebnog reskog ukusa. U prahu se dodaje čak i kafi, posebno u Egiptu.

Zbog svog blagotvornog dejstva na digestivni trakt đumbir se koristi i kao lek.

Čaj od đumbira

Najveći učinak ima u poboljšavanju varenja i pri sprečavanju mučnine te se posebno preporučuje u periodu postoperativnog oporavka radi uspostavljanja rada creva i jačanja organizma, kao i tokom trudnoće za sprečavanje jutarnjih mučnina.

Stari Kinezi su odavno shvatili i da je ova lekovita biljka odličan lek protiv vrtoglavice, ali i malaksalosti, gubitka apetita i gripa.

U potrazi za sredstvima koja će održati vašu lepotu ne zanemarujte đumbir!

Kozmetička industrija odavno ga je implementirala u razne kozmetičke proizvode, od krema i pilinga do ruževa za usne, posebno one koji povećavaju volumen.

Mnogi preparati za lepotu sadrže đumbir

U kućnoj radinosti svakako možete dodati đumbir u prahu u svaku kupku, ali i masku za kosu, jer je peckanje znak da je cirkulacija proradila i da je lekoviti đumbir počeo da čini svoje.

2024 © - Vesti online