Dinkić širi lažni optimizam
Ministar Dinkić je izjavio da će 2013. biti prelomna za Srbiju, da ćemo izvoz povećati za 25 odsto i od njega zaraditi oko 11 milijardi evra. Koliko je to realno?
- Ta tvrdnja se zasniva na rastu izvoza koji bi mogao da ostvari Fijat, kao i na povećanju izvoza poljoprivrednih proizvoda. Čak i kad bi Fijat ostvario izvoz od milijardu evra, što je teško, i kada bi izvoz agrarnih proizvoda bio povećan - teško da možemo dostići Dinkićeve prognoze. Rast izvoza automobila upitan je zbog ekonomske krize u evropskim zemljama i pada kupovne moći, a što se tiče poljoprivrede, kod nas je situacija u stilu "šta nam dragi Bog da".
Cene stalno divljajuSrbija je jedina zemlja u Evropi koja je u recesiji, a u isto vreme ima rast cena? |
Ove godine imali smo pad privrednog rasta od dva odsto, a za sledeću se prognozira rast od dva odsto?
- Na početku ove godine imali smo procene da ćemo ostvariti privlačenje stranih investicija u vrednosti od dve milijarde evra. To se nije dogodilo, a imamo najveću inflaciju u Evropi. Ukoliko se i ostvari rast od dva odsto, to samo znači da se vraćamo u 2008. godinu, a treba znati da samo za naplatu duga dospeva između dve i tri milijarde evra. Javni dug je već sada premašio 60 odsto BDP, a do kraja 2013. mogao bi dostići i 65 odsto. Da podsetim, pre dve godine zakonom smo se obavezali da nećemo preći cifru od 45 odsto.
Da li je Srbija izbegla bankrot?
- Nije, mi smo na opasnoj granici zaduženosti, a u slučaju veće krize ne možemo se osloniti na druge jer nismo članica ni Evropske unije, ni evrozone. Nismo poštovali odredbe MMF-a i stoga sam sumnjičav po pitanju da ćemo u prvom tromesečju naredne godine sklopiti sporazum s tom međunarodnom institucijom.
Nezaposlenost je rekordna i to je rak-rana Srbije. Hoće li se povećavati?
- Nezaposlenost u Srbiji je dostigla 28 odsto, što je alarmantno ako se zna da imamo milion i 700.000 penzionera. Ukoliko bi država sprovela reformu sistema javnih preduzeća bilo bi još 50.000 do 100.000 nezaposlenih jer je evidentan višak od 15 do 20 odsto zaposlenih u javnim preduzećima.
Nova Vlada je krenula u borbu protiv korupcije, a mnogi joj zameraju što izbegava mnogo veći problem - rešavanje složene ekonomske situacije?
- To je potpuno tačno. Ali, borba protiv korupcije uvek je dobra jer se po tom pitanju 20 godina ništa nije radilo. Udaranje na najkrupnije biznismene, poput Miškovića, dobar je znak, ali ukoliko uskoro ne uslede neke krivične sankcije, to će biti loše.
Procedura "ubija" investicijeKakav je odnos države prema ulagačima iz inostranstva, posebno kad je naša dijaspora u pitanju? |